Defne (Laurus nobilis L.) bitkisinin in vitro doku kültürü ile üretilme olanaklarının belirlenmesi
Determination of the production possibilities of bay laurel (Laurus nobilis L.) with in vitro tissue culture
  1. Tez No: 716696
  2. Yazar: DOĞU CAN ANIL AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada defne (Laurus nobilis L.) tohumlarının in vitro doku kültürü yöntemi ile çimlendirilmesi ve mikro fidan elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla bitki materyali olarak kullanılan defne tohumları, bitki büyüme düzenleyicisi olarak uygulanan giberellik asitin (GA3) yedi farklı dozunu (0, 1, 2, 4, 6, 8, 10 mg/L) içeren katı MS ortamında kültüre alınmışlardır. En az 10 mm ve üstü ( ≥ 10 mm) köklenme başarısı gösteren tohumlar ayrı ayrı değerlendirmeye alınarak gelişen bitkiciklerde; çimlenme oranı (%), ana kök uzunluğu (cm), yan kök oranı (%), yan kök uzunluğu (cm), kök kalitesi (1. 2. ve 3. sınıf), ana gövde oranı (%), ana gövde uzunluğu (cm), dallanma oranı (%), yan dal uzunluğu (cm), gövde kalitesi (1. 2. ve 3. sınıf), mikro fide oluşum oranı (%) ve dış ortama adaptasyon oranı (%) değerlendirilmiştir. Uygulamalarda elde edilen sonuçlara göre, en iyi çimlenme ve gövde oluşum oranı 1 ve 2 mg/L GA3 dozunda % 71,40 ile sağlanmıştır. Bu ortamlardan gelen fideciklerin dış ortama alıştırma çalışması yapılmış ve her iki ortamda da %100 başarı sağladığı görülmüştür. Bu çalışmada sonuç olarak defne tohumlarının in vitro çimlenmesi için 1 mg/L veya 2 mg/L GA3 ilaveli MS besin ortamının en uygun olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to germinate the seeds of laurel (Laurus nobilis L.) by in vitro tissue culture method and to obtain micro seedlings. For this purpose, bay laurel seeds used as plant material were cultured in solid MS medium containing seven different doses (0, 1, 2, 4, 6, 8, 10 mg/L) of gibberellic acid (GA3) applied as a plant growth regulator. The bay laurel seeds that showed rooting at least 10 mm and above ( ≥ 10 mm) were avaluated. The evaluated data were; germination rate (%), main root length (cm), side root rate (%), side root length (cm), root quality (1st, 2nd and 3rd class), main stem formation rate (%), main stem length (cm), branching rate (%), side branch length (cm), stem quality (1st, 2nd and 3rd class), micro seedling formation rate (%) and rate of adaptation to the outdoor environment (%). According to these obtained results in the applications, the best germination and stem formation rate was obtained with %71.40 at 1 and 2 mg/L GA3 doses. The seedlings rate adapted to outdoor condition was 100%. In this study, it was concluded that 1 mg/L or 2 mg/L GA3 supplemented MS nutrient medium may be the most suitable for in vitro germination of bay laurel seed.