The relationship among English achievement, English language learning anxiety and motivation according to whether or not high school preparatory classes are taken
Hazırlık sınıfı okuyan ve okumayan ortaöğretim öğrencilerinin İngilizce ders başarıları, yabancı dil öğrenme kaygı ve motivasyonları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 716707
  2. Yazar: HATİCE SEVDENUR SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Anadolu Lisesi hazırlık sınıfı öğrencileri haftada yirmi saat İngilizce dersi almaktadır. Fakat, hazırlık sınıfı bulunmayan Anadolu Lisesi öğrencileri haftada dört saat İngilizce dersi almaktadır. Bu tezin temel amacı, hazırlık okuyan ve hazırlık okumayan öğrencilerin İngilizce öğrenmede kaygı, motivasyon düzeyleri ve İngilizce başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma İstanbul'un Başakşehir ve Yenibosna ilçelerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın katılımcıları 468 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Bu çalışmada veriler, biri Yabancı Dil Öğrenme Kaygısı Ölçeği ve diğeri İngilizce Öğreniminde Motivasyon Ölçeği olmak üzere iki ölçek yardımıyla toplanmıştır. Lise öğrencilerinin İngilizce başarı düzeylerini belirlemek için İngilizce yılsonu notu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucu, hazırlık sınıfı okuyan ve okumayan öğrencilerin orta derecede kaygılı olduğunu göstermiştir. Hazırlık sınıfı okuma durumu yabancı dil öğrenme kaygısında önemli bir faktör değilken, yabancı dil öğrenme motivasyonunda önemli bir faktördür. Hazırlık okumuş öğrenciler, hazırlık sınıfı okumayanlara göre daha motive olmuşlardır. Hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler İngilizce dersi başarısı açısından hazırlık sınıfı okumayanlara göre daha yüksek puanlar elde etmişlerdir. Öğrencilerin yabancı dil kaygısı İngilizce başarılarını olumsuz yönde etkilerken; öğrencilerin motivasyonu İngilizce derslerindeki başarıyı arttırdığı görülmüştür. Bu çalışmada kız öğrenciler erkek öğrencilere göre daha endişeli fakat daha motive ve daha başarılı olduğu saptanmıştır. Ayrıca, ebeveynleri üniversite ve üstü mezun olan öğrencilerin, ebeveynleri ortaokul ve altı mezunlara göre daha yüksek motivasyona sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, Anatolian high school preparatory class students take twenty hours of English classes weekly. However, Anatolian high school students without preparatory classes take four hours of English classes per week. The primary purpose of this study is to examine the relationship among students' achievement in language learning, language anxiety, and motivation of high school students who take and do not take preparatory classes. The study was conducted in Başakşehir and Yenibosna districts of Istanbul. The participants of the study consisted of 468 high school students. In this study, data was collected with two questionnaires: the first one is Foreign Language Learning Anxiety Scale, and the other one is the Motivation Scale in English Language Learning. The end-of-year English scores of the high school students were used to determine their English achievement levels. The result of the study indicated that the students who took preparatory classes and those who did not were moderately anxious. Taking preparatory classes is not an essential factor in foreign language learning anxiety, whereas it is an important factor in foreign language learning motivation. Students who took preparatory classes were more motivated than the students who did not take prep classes. Students who took a preparatory class outperformed in terms of achievement and achieved better scores in English language grades than the students who did not take a preparatory class. Students' anxiety has a negative effect on their English language grade achievement, whereas motivation increases the achievement in learning English. Female students were more anxious and more motivated, and achieved better scores than male students. Also, students whose parents graduated from university and above had higher motivation than students whose parents are secondary and below graduates.