Musa b. Meymun ve din dili
Moses Maimonides and religious language
  1. Tez No: 716733
  2. Yazar: EBUBEKİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez din felsefesinde önemli meselelerden biri olan Tanrı hakkında konuşmanın imkânı ve uygun formu üzerinde durmakta, Tanrı hakkında olumlu veya olumsuz konuşmanın içerimlerini Musa b. Meymun'un bu konudaki yaklaşımı çerçevesinde felsefi analize konu etmektedir. Birinci bölümde Musa b. Meymun'un teolojik sistemini oluşturan metafizik ve epistemik arkaplan incelenmekte, onun Tanrı'nın Zorunlu Varlık olarak basit olması gerektiği fikrini gerekçelendirmelerine değinilmektedir. Buna ek olarak Tanrı'nın basit tabiatına ilişkin nasıl bilgi edinme koşulları varsayıldığı ve bunların tutarlı olup olmadığı irdelenmektedir. İkinci bölümde Musa b. Meymun'un Tanrı hakkında konuşma yaklaşımı çerçevesinde kavramlar üzerinde durulmuş, bu kavramların sıradan dildeki kavramlardan mantıksal kullanımları açısından farklılıkları soruşturulmuştur. İlaveten bu kavramlara ilişkin Musa b. Meymun'un anlam teorisi, eşsesli terimlere yaklaşımı kritik edilmiştir. Sonuç bölümünde ise Musa b. Meymun'un genel felsefi sisteminin din dili anlayışı etkisine dair genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the possibility and proper way of talking about God, which is one of the important matters in the philosophy of religion, and examines the implications of talking positively or negatively about God by particular reference to Moses Maimonides. In the first chapter, the metaphysical and epistemological background, which constitutes the theological system of Maimonides, is scrutinized and particularly his argument for the idea that God as the necessary being is simple discussed. In this context, the question of the coherence of the divine simplicity is highlighted together with the epistemological truth-claims to this end. The second chapter concentrates on the concepts employed in Maimonides' approach to the talk about God with an aim to show the difference between their religious use and ordinary use. Also the differences of these terms from the terms in the ordinary language are investigated in terms of logical usage. The chapter also examines Maimonides' approach to homonymous terms in his the theory of meaning. The concluding part provides a general evaluation about Maimonides' approach to religious language with his philosophical system.