Tasarım ve geliştirme araştırması: 'HezarFEN VR' eğitsel sanal gerçeklik oyunu
Design and development research: 'HezarFEN VR' educational virtual reality game
  1. Tez No: 716732
  2. Yazar: SİNEM EMİNE METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Tasarım ve geliştirme araştırması olan çalışma kapsamında, başa-takılı kasklı ekran (HMD) ile oynanan tam çevreleyen eğitsel sanal gerçeklik oyunu tasarlanmıştır. 7. sınıf öğrencilerine hitap eden çok disiplinli yaklaşımın ele alındığı oyunun analiz, tasarım, geliştirme ve değerlendirme süreçleri FIDGE oyun tasarım modeli baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde 8 konu alan uzmanı öğretmen, 3 oyun tasarımı uzmanı, 2 oyun geliştirme uzmanı ve 9 ortaokul öğrencisi yer almıştır. Araştırma sürecinde katılımcılarla yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış görüşmelerin gerçekleştirilmesiyle beraber, yapılandırılmamış gözlem, yarı yapılandırılmış gözlem ve sesli düşünme protokolüne de başvurulmuştur. Elde edilen nitel veriler içerik analizi ve betimsel analiz yoluyla çözümlenerek ortaya konmuştur. Ek olarak, katılımcılardan oyunun pilot ve ana uygulamalarında oyunla ilgili genel düşünceler, oyuncu memnuniyeti, içsel motivasyon, oyun akış ve oyuna katılım anketlerini de doldurmaları istenmiş ve bu anketlerden elde edilen veriler de frekans tablosu verilerek sunulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların oyun tasarımında eğlence, mücadele, oyun hikayesi, ödül, seçim hakkı, gerçeklik, çevreleme, etkileşim tasarımı, kullanılabilirlik, ses efektleri ve oyunun süresi gibi ögelerin önemli olduğunu belirttikleri görülmektedir. Katılımcılar oyundaki grafikler, ses efektleri, çevreleme hissiyatı, gerçeklik, yönergeler, geri bildirim ekranları, başarı duygusu ve öğrenme deneyimi ile ilgili olumlu görüşler bildirmişlerdir. Ayrıca, katılımcıların oyun esnasında eğlendikleri, çaba gösterdikleri ve motivasyonlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, uygulanan anketlerde oyuncu memnuniyetinin, içsel motivasyonun, oyuna katılımın ve oyun akış deneyiminin yüksek çıktığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, tam çevreleyen eğitsel sanal gerçeklik oyunlarının ve ilgili araştırmaların az olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bir tasarım ve geliştirme araştırması olan bu çalışmaya benzer daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğinin önemi ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this design and development research, a fully immersive educational virtual reality game played with a head-mounted display (HMD) was designed. A game with a multidisciplinary approach was designed for 7th grade students, and the analysis, design, development, and evaluation processes of the game were based on the FIDGE game design model. 8 subject matter experts, 3 game design experts, 2 game development experts, and 9 middle school students took part in the research process. During the research, unstructured and semi-structured interviews were carried out, as well as the unstructured and semi-structured observation, and think aloud protocol. The qualitative data gathered was analyzed through content and descriptive analysis. In addition, participants filled out general thoughts, player satisfaction, intrinsic motivation, game flow and engagement surveys in the implementation parts of the game, and the analyzed data was presented through a frequency table. Based on the qualitative analysis, entertainment, challenge, game story, reward, right of choice, reality, immersion, interaction design, usability, sound effects and duration of the game are significant in game design for the participants. Participants expressed positive opinions about the graphics, sound effects, immersion, sense of presence, reality, instructions, feedback, sense of achievement and learning experience in the game. In addition, it was observed that the participants enjoyed, made an effort and were motivated during the game. Finally, it was concluded that the survey results of player satisfaction, intrinsic motivation, game flow and game engagement were high. As a result, the importance of further research similar to this study is highlighted, as there are few fully immersive educational virtual reality games and related research.