Kocaeli ili yöre killeri ve astar sır araştırmaları
Kocaeli province area clays and slip glazes researches
- Tez No: 716769
- Danışmanlar: DOÇ. BUKET ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Seramik malzemenin ana bileşeni olan killer, neolitik çağdan günümüze değin görsel veya işlevsel amaçlarla kullanılmış, geliştirilmiş ve seramik alanındaki kullanım alanları çeşitlendirilmiştir. Killer ile hazırlanan astarlar tarihsel süreçte incelendiğinde dünyanın hemen her bölgesinde farklı yöntem ve tekniklerle uygulandığı anlaşılmaktadır. Günümüzde de astar sır araştırmalarının farklı teknik ve uygulama yöntemleriyle geliştirilmeye devam ettiği görülmektedir. Yerel kil yataklarından kolay temin edilebilen, genellikle düşük pekişme sıcaklığına sahip ve yapısında önemli miktarda demir oksit bulunan killer ile hazırlanan astar sırların ilk örnekleri tarihsel olarak Çin'de daha sonra Amerika'da görülmüştür. Bileşiminin büyük bir kısmı killerden oluşan astar sırlar kullanıldıklarında seramik yüzeylere estetik değer kazandırırken aynı zamanda ekonomik ve kolay uygulanabilir olmalarından dolayı avantajlar sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde pek çok araştırmacının ve sanatçının ilgisini çekmektedir. Tez kapsamında astarın ve astar sırların tarihsel süreci araştırılmış, astar sır uygulamalarından çeşitli örnekler verilmiştir. Kocaeli ilinde bulunan, düşük pekişme sıcaklığına sahip dört farklı kil çeşidi kullanılarak, artan oranlarda eklenen ergiticiler ile astar sır reçeteleri oluşturulup, 1200 ºC'de pişirilmiştir. Deney sonuçları raporlanarak yüzey görünüm özellillerine göre değerlendirilerek tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clays, which are the main component of the ceramic material, have been used and developed for visual or functional purposes since the Neolithic age, have been developed, and their usage areas in the field of ceramics have been diversified. When the slip prepared with clay are examined in the historical process, it is understood that they are applied with different methods and techniques in almost every region of the world. Today, it is seen that slip glazes research continues to be developed with different techniques and application methods. The first examples of slip glazes prepared with clays that were easily available from local clay deposits, generally had low hardening temperature and contained a significant amount of iron oxide were historically seen in China and later in America. When slip glazes, most of which are composed of clays, are used, they add aesthetic value to ceramic surfaces, while at the same time provide advantages due to their economical and easy application. For this reason, it attracts the attention of many researchers and artists today. Within the scope of the thesis, the historical process of slip and slip glazes have been examined and various examples of slip glaze applications are given. By using four different types of clay with low hardening temperature in Kocaeli, slip glaze recipes were created with increasing amounts of fluxes and fired at 12000 C. The test results were reported and evaluated according to the surface appearance properties.