Calls to prayer and sounds of birds: The production of space and place-making practices in Erenköy-Konya
Ezan ve kuş sesleri: Konya-Erenköy'de mekanın üretimi ve yer yapım pratikleri
- Tez No: 716770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEM KESKİN AKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Anthropology, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
“Burada yalnızca ezan ve kuş sesleri duyulur.”Kurucularından biri olan Tahir Büyükkörükçü Erenköy'ü böyle tasvir ediyor. Onun bu sözü, Konya Erenköy Mahallesi'nin hikayesini oldukça manidar bir biçimde anlatıyor. Erenköy, 1969 yılında bir grup insanın İslam'ı daha iyi yaşama ideali ile Tahir Büyükkörükçü liderliğinde bir araya gelmesiyle inşa ediliyor. Her biri kullanıcıları tarafından tasarlanan tek katlı evler, yeşil ve geniş bahçeler, 2 metreyi aşan bahçe duvarları, sayıları iki ya da üçü bulan giriş kapıları, sokak boyu sıralanan sedir çamlar ve mahalleye ait pek çok şey elli yıl öncesinden izler taşıyor. Bu tez, onları bir araya getiren bağı ve süreci irdeleyerek yola çıkıyor ve bir yaşam alanı inşa etmek için taşıdıkları temel motivasyonunu sorguluyor. Bu motivasyonun vücut bulmuş formu olarak mimari yapıları, iç tasarımları, bahçeleri ve objeleri inceliyor. Yanı sıra, onları inşa edenlere, inşa edenlerin taşıdıkları hislere, hayallere, hayal kırıklıklarına, çatışmalara, söylem ve pratiklere odaklanıyor. Sevgi, sorumluluk, gönüllülük, uzlaşı ve konfor hislerinin kurucu rolüne dikkat çekiyor. Mekanın yalnızca fiziksel yapılardan ibaret olduğu görüşüne karşı çıkarak mekanın inanç ile dolaylı fakat kuvvetli ilişkisini deşifre ediyor. Bu bağlamda mekan teorilerine ek olarak duygulanım teorisine, yeni ontolojiye, İslami ilimlere ve tasavvufa başvuruyor. Tüm süreci irdelerken Erenköy bağlamını güncel tartışmalarının odağından çıkarmıyor; strateji ve taktikleri, güncel yaşam pratiklerini, sermayenin rolünü, mekânsal dönüşümü ve son trendleri de analiz ediyor. Kısacası bu tez, 1969 yılında üzüm bahçesi olarak faaliyet gösteren bir mekanın bugün Konya'daki en mutena semtlerden biri haline gelmesi sürecini anlatıyor. Yıllar önce kurulmuş olsa da Erenköy'de mekanın üretiminin ve sosyal inşasının halen devam ettiğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
“There shall be heard only calls to prayer and sounds of birds.”This is how Tahir Büyükkörükçü, one of its founders, describes Erenköy. This phrase tells the story of the Erenköy neighbourhood of Konya in a very meaningful way. Erenköy was built in 1969 when a group of people came together with the idea of living Islam better under the leadership of Tahir Büyükkörükçü. Single-storey houses designed by their users, lush and wide gardens, garden walls exceeding two meters, numerous entrances, cedar pines along the street and several things belonging to the neighbourhood bear traces of fifty years ago. This thesis sets out by examining the social solidarity and process that brought the residents of Erenköy together and questions their basic motivation to build a living space. It examines architectural structures, interior designs, gardens and objects as the embodied forms of this motivation. In addition, it focuses on those who built them, the feelings, dreams, disappointments, conflicts, discourses, and practices. It draws attention to the founding role of feelings e.g. love, responsibility, voluntariness, negotiation, and comfort. By opposing the argument that space consists only of physical structures, it deciphers the indirect but powerful relationship of space with faith. Therefore, in addition to space theories, it appeals to affect theory, new ontology, Islamic sciences, and Sufism. While examining the whole process, it does not remove Erenköy context from current discussions, also analyzes strategies and tactics, current life practices, the role of capital, spatial transformation, and the latest trends. In sum, this thesis tells the process of a grape field in 1969 becoming one of the most elegant districts of Konya today. Although it was established years ago, it argues that the production and the construction of space in Erenköy continues.