A body-oriented narrative: Antakya as a phenomenological inquiry
Beden odaklı bir anlatı: Fenomenolojik bir araştırma olarak Antakya
  1. Tez No: 716808
  2. Yazar: BENAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Beden, tarihsel süreç boyunca mimariye ait olanla sürekli ilişki içinde olan bir olgu olmuştur. Bu öyle iç içe bir ilişkidir ki, bedenin gerçek anlamını anlamak aslında mekanın da özüne erişmeye karşılık gelir. Bu çalışma da, mekansal birçok katmanın birlikteliğini barındıran kent fenomeni üzerinden, bedenle olan ilişkiyi irdeler. Bu noktada, özellikle fenomenolojik bir zemin kullanılarak ele alınan kent Antakya'dır. Çalışma, Antakya kentini anlamak için kente bir bedene yaklaşır gibi yaklaşmak gerektiğini iddia eder. Çünkü, kent de dünyadaki her varlık gibi bir beden tezahürüdür. Mevcut teorilerin çözümlenmesiyle yeniden inşa edilen çalışmanın fenomenolojik zemini, coğrafyanın, kentin, yapıların ve insanın iç içe geçmiş ilişkileriyle aslında aynı ve tek bir bedensel gerçekliğe göndermede bulunduğunun altını çizer. Her biri, birinin varlığının diğerinden sorumlu olduğu, birindeki değişimin diğerini ve hatta bütünü etkilediği ilişkisel bir zeminde var olurlar. Bu ortak bedensel gerçeklik, aynı zamanda bedenin hem fiziksel hem de fiziksel olmayan, yani tektonik ve poetik yönleriyle bir bütünü de tarifler. Dolayısıyla, Antakya kenti de tekil bir fenomen olarak ele alınmasıyla değil, kentle birlikte var olan diğerlerinin bedenleşme anlatılarının da kavranmasıyla anlaşılır. Coğrafya, Kent ve Yapı üçlemesi altında toplanan bedenleşme anlatıları olarak, her biri tarihsel-felsefi bir zemin üzerine temellenen beden odaklı bir yaklaşımla Antakya kentine erişmeyi destekler. Bu çalışma, nesne ve imge yığınlarıyla dolu dünyada, görünenin ardındakini keşfetmeye, daha derine inmeye ve gerçek anlamı bir bütün olarak kavramaya çabalayarak bir kenti anlamlandırma girişimidir.
Özet (Çeviri)
Throughout the historical process, body has been a phenomenon that is constantly related to what belongs to architecture. This is such an intertwined relationship that understanding the authentic meaning of body actually corresponds to reaching the essence of space. This study examines the relationship with body through city phenomenon, which contains the unity of many spatial layers. At this point, the city that is dealt with especially using a phenomenological ground is Antakya. The study claims that in order to understand Antakya, the city has to be approached as if approaching a body. Because, the city is a manifestation of body, as every existence in the world. The phenomenological ground of the study, which is reconstructed by resolving the existing theories, underlines that the geography, city, buildings and human beings refer to the same and only one bodily reality through their intertwined relationship. Each of them exists on a relational ground where the existence of one is responsible for the other, and the change in one affects the other and even the whole. This common bodily reality also describes a totality with both the physical and non-physical, namely the tectonic and poetic aspects of body. Therefore, Antakya city is understood not by considering it as a singular phenomenon, but by grasping all together the bodily situations of the others that exist with the city. As embodiment narratives gathered under a triology as Geography, City and Building, each of the supports to reach Antakya city with a body-oriented approach based on a historical-philosophical ground. In the world filled with heaps of objects and images, this study is an attempt to make sense of a city by making effort to explore what is behind the visible, to reach the deeper and to grasp its meaning as a whole.