İl merkezi ve kırsal kesimdeki ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin öz-yeterlik ve öz-şefkatlerinin fen başarısına etkisi
The impact of self-sufficiency and self-compassion on the science achievement of middle school students in the city center and rural areas
- Tez No: 716818
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı il merkezi ve kırsal kesimdeki ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin öz-yeterlik ve öz-şefkatlerinin fen başarısına etkisini incelemektir. Araştırmanın yöntemi betimsel tarama modelidir. Araştırmanın örneklemini Ordu ili Altınordu ilçesinde ve bir kırsal ilçesindeki 282 ortaokul 7. sınıf öğrencisi olarak 120 kız ve 162 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Ordu'daki il merkezlerindeki ve kırsal kesimdeki ortaokul 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. İki grup öğrenciye de öz-yeterlik ve öz-şefkat ölçekleri ayrı ayrı uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine yönelik öz-yeterlik inançlarını belirlemek amacıyla Tatar ve ark., (2009) tarafından geliştirilen Fen ve teknoloji dersine yönelik öz-yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin öz-duyarlık düzeylerini belirlemek için Neff (2003) tarafından geliştirilen ve Akın ve ark., (2007) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Öz-Duyarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Ardından iki grup öğrenciye de fiziksel olaylar öğrenme alanının kuvvet ve enerji ünitesi konuların kazanımları dikkate alınarak hazırlanan Kuvvet ve Enerji Fen Başarı Testi uygulanmıştır. Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS paket programında analiz edilmiştir. 7. sınıf öğrencilerinin öz-yeterlik, öz-şefkat ve fen başarısının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark oluşturmadığı görülmüştür. 7. sınıf öğrencilerinin öz-şefkat ve öz-yeterlikleri yaşadıkları yere göre ve yaşamlarının büyük bölümünün geçtiği yere göre anlamlı farklılık göstermezken, fen başarısına bakıldığında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Fen başarısında annenin ve babanın eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık gözlenmişken, öz-şefkat ve öz-yeterliklerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. 7. sınıf öğrencilerin öz-şefkat ve öz-yeterlikleri arasında pozitif ve anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Genel anlamda öz-şefkati, fen başarısı ve öz-yeterlik beraber %11 oranında pozitif olarak yordamaktadır. Bunun %31'i öz-yeterliği, %8'i fen başarısını pozitif yönde yordadığı tespit edilmiştir. Genel anlamda öz-yeterliği, fen başarısı ve öz-şefkat beraber %10 oranında pozitif olarak yordamaktadır. Bunun %31'i öz-şefkati, %.1'i fen başarısını pozitif yönde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to study the 7th grade of the provincial center and the rural secondary school.to examine the effect of self-proficiency and self-compassion of the students on the success of science. The method of research is the model of demoral screening. The sample of the study was given by 282 secondary schools in Altınordu district of Ordu province and a rural district.120 girls and 162 boys as students. The universe of the research was founded in the 7th grade of secondary school in the provincial centers and rural areas of Ordu. Self-sufficiency and self-compassion scales were applied separately to both groups of students. In order to determine the self-proficiency beliefs of the students in science and technology course, Tatar and other (2009) and the self-sufficiency scale for science and technology courses was used.“Self-sensitivity Scale”developed by Neff (2003) and translated into Turkish by Akın and other (2007) was used to determine the self-sensitivity levels of the students. Afterwards, both groups of students were given the Force and Energy Science Success Test, which was prepared taking into account the gains of the strength and energy unit subjects of the physical events learning area. Demographic Information Form has been applied. The results were analyzed in the SPSS package program. It was observed that the self-sufficiency, self-compassion and science success of the 7th grade students did not make a significant difference according to the gender variable. While the self-compassion and self-sufficiency of the 7th grade students did not differ significantly according to where they lived and where most of their lives were spent, significant differences were determined when looking at the success of science. While there is a significant difference in science success according to the educational status of the mother and father, it does not differ significantly according to self-compassion and self-sufficiency. A positive and meaningful correlation was found between the self-compassion and self-sufficiency of the 7th grade students. In general, self-compassion, science success and self-sufficiency together are 11% positive. Of this, 31% were found to positively tire self-sufficiency and 8% science success. In general, self-sufficiency, science success and self-compassion together are 10% positive. Of this, 31% were found to positively tire self-compassion and .1% positively affected science success.