Çocukluk çağı travmalarının bireylerin ahlaki olgunluk düzeyine etkileri üzerine bir araştırma: Isparta örneği
A research on the effects of childhood traumas on the maturity level of individuals: Isparta example
  1. Tez No: 963525
  2. Yazar: MELİKE NUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada amaç çocukluk çağı travmalarının bireylerin ahlaki olgunluk düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma evreni, Isparta ilidir. Örneklem ise Isparta ilinde ikamet eden 352 kişidir. Araştırmada, araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu ile katılımcıların demografik bilgilerine ait veriler elde edilmiştir. Katılımcıların çocukluk çağı travma düzeyleri Çocukluk Çağı Travma Ölçeği ile, ahlaki olgunluk düzeyleri ise Ahlaki Olgunluk Ölçeği ile belirlenmiştir. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılara ait veriler online anket formları ile elde edilmiştir. Çalışmada iki grup karşılaştırmalarında Bağımsız Örneklem T Testi kullanılırken üç ve üzeri karşılaştırmalarında ANOVA kullanılmıştır. Parametrik testlerin kullanıldığı durumlarda grup farklılıkları için post hoc testi uygulanmış ve gruplar arasındaki farkların tespiti için Bonferroni metodu tercih edilmiştir. Ahlaki Olgunluk ile Çocukluk Çağı Travmaları ve alt boyutlarının arasındaki ilişki parametrik test yöntemlerinden“Pearson Korelasyon”analizi ile ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları, çocukluk çağı travmaları düzeyi yükseldikçe ahlaki olgunluk düzeyinin düştüğünü ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları, çocukluk çağı travmalarının demografik özellikler ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Eğitim düzeyi düştükçe, gelir durumu azaldıkça, ailenin bütünlüğü bozuldukça, kırsal kesimde yaşama oranı arttıkça ve dindarlık düzeyi azaldıkça çocukluk çağı travmalarının sıklığı artmaktadır. Cinsiyet değişkeninin çocukluk çağı travmaları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların ahlaki olgunluk düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumu ise şöyledir: Cinsiyet ve anne-baba birlikteliği değişkenleri ahlaki olgunluk düzeyi üzerinde bir etkiye sahip değildir. Eğitim durumu değişkeninde eğitim durumu ilkokul olanlar, eğitim durumu ortaokul, lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü olanlardan daha düşük ahlaki olgunluk düzeyine sahiptir. Gelir durumunda yüksek gelire sahip olanlar, düşük ve orta gelire sahip olanlardan daha yüksek ahlaki olgunluğa sahiptir. Yaşamın büyük çoğunluğunu köy ve kasabada geçirenler belde, ilçe merkezi ve il merkezinde geçirenlerden daha düşük ahlaki olgunluktadırlar. Algılanan dindarlık değişkeninde dindar değil ve az dindar olanlar, dindar ve çok dindar olanlardan daha düşük düzeyde bir ahlaki olgunluk düzeyine sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of childhood traumas on individuals' moral maturity levels. The research population is Isparta province. The sample is 352 people residing in Isparta province. In the study, data on the demographic information of the participants was obtained through the Personal Information Form prepared by the researcher. The participants' childhood trauma levels were determined with the Childhood Trauma Scale, and their moral maturity levels were determined with the Moral Maturity Scale. Descriptive and relational scanning model was used in the research. Data about the participants were obtained through online survey forms. In the study, Independent Sample T Test was used for comparisons of two groups, while ANOVA was used for comparisons of three or more groups. In cases where parametric tests were used, a post hoc test was applied for group differences and the Bonferroni method was preferred to detect differences between groups. The relationship between Moral Maturity and Childhood Trauma and its sub-dimensions was revealed by“Pearson Correlation”analysis, one of the parametric test methods. Research results revealed that as the level of childhood trauma increases, the level of moral maturity decreases. The findings of the study show that childhood traumas are associated with demographic characteristics. The frequency of childhood traumas increases as the level of education decreases, the income level decreases, the integrity of the family deteriorates, the rate of living in rural areas increases and the level of religiosity decreases. It was determined that the gender variable did not have a significant effect on childhood traumas. The difference in moral maturity levels of the participants according to demographic variables is as follows: Gender and parental relationship variables do not have an effect on the moral maturity level. In the education level variable, those whose education level is primary school have a lower level of moral maturity than those whose education level is secondary school, high school, associate degree, bachelor's degree and graduate degree. In case of income, those with high income have higher moral maturity than those with low and middle income. Those who spend most of their lives in villages and towns have lower moral maturity than those who spend the majority of their lives in towns, districts and city centres. In the perceived religiosity variable, those who are not religious and less religious have a lower level of moral maturity than those who are religious and very religious.