State, autonomy, distance: An ethnography on politics of bureaucracy
Devlet, özerklik, mesafe: Bürokrasi politikasına ilişkin bir etnografi
  1. Tez No: 716820
  2. Yazar: CANDAN TÜRKKAN GHOSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TIMOTHY PACHIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Diğer
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, mesafenin devlette çalışanlar (bürokratlar) için devletin gücünü hafifletip hafifletmeyeceğini anlamaktır. Yurt dışına atanmış bürokratların çeşitli mekanizmaları, uygulamaları, söylemleri kullanarak devletin gücünü ve devlet içerisinde kendi konumlarını nasıl yeniden inşa ettiklerini etnografik olarak inceler. Çalışma, mesafenin katı kurallardan ve (örneğin, ülke içerisinde bulundukları zaman) uymaları gereken emir komuta zincirinden bir nebze bağımsızlık sağlamalarına olanak tanısa da pek çok bürokratın bu bağımsızlığı reddedip hiyerarşiyi yeniden inşa etmeyi tercih ettiklerini göstermektedir. Ancak güç merkezinden uzak olmak, bu hiyerarşi inşasının hayli kişisel olmasına ve dolayısıyla kimi zaman bürokratlar kimi zaman ise departmanlar arasında hısımlık ve çatışma oluşmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand whether distance can moderate power of the state for those who work within the structures of the state (bureaucrats). Thus, it ethnographically explores the various mechanisms, practices and discourses bureaucrats who are appointed abroad utilize to reconstruct and regenerate the power of the state and their position within it. The study shows that while the distance can indeed provide some degree of autonomy from the strict rules and the chain of command that they would otherwise have to follow (when they are in the country, for example), most bureaucrats forsake this autonomy and prefer to reproduce the hierarchy. Being away from the seat of power, however, this reproduction becomes highly person-specific, leading to hostilities and conflict between different bureaucrats and sometimes between departments.