İnşaat sektörüne verilen banka kredilerinin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
The effect of banking loans to construction sector on economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 716821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ekonomik büyümenin kaynağının ne olduğu konusu, geçmişten günümüze kadar birçok araştırma ve tartışmada yer almıştır. Finansal piyasaların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi ayrı bir araştırma alanını oluştururken, finansal gelişmişliğin hangi kanal ile ekonomik büyümeyi etkilediği de yine ayrı bir konu haline gelmiştir. Bu durumu Türkiye açısından değerlendirirsek bankacılık sektörü finansal piyasaların büyük bir bölümünü oluşturduğu için bu görevi üstlendiği görülmektedir. Bankalar finansal aracılık görevlerini yerine getirirken kredi kanalını kullanmaktadırlar. İnşaat sektörü ekonomik büyümeye katkı yapan sektörlerin başında gelmektedir. Sektörün diğer sektörlerle olan bağlantısı ve istihdama katkısından dolayı çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle son yıllarda ülkemizde inşaat sektörü ekonomik faaliyetlerin itici gücü haline gelmiştir. Ülkenin her yerinde yatırım yapılması sektöre yapılan yatırımları cazip hale getirmektedir. Bu nedenlerden dolayı hükümetler inşaat sektörünü bir kamu politikası aracı olarak kullanmaktadırlar. İnşaat sektörü yatırımları yapısı itibarıyla çok fazla finansman ihtiyacı duyan sektörlerin başında yer almaktadır. Bu finansman ihtiyacından dolayı bankacılık sektörüyle sık sık karşı karşıya gelmektedir. Bu tez çalışması, Türkiye'de inşaat sektörüne verilen banka kredilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini araştırmak için hazırlanmıştır. Bu konunun seçilmesinin gerekçesi; sektörün gelişmekte olan Türkiye ekonomisindeki öneminden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; bankalar tarafından inşaat sektörüne verilen kredilerin ekonomik büyümeye olan etkisini araştırmaktır. Bu çerçevede 2004-2019 dönemlerine ait inşaat sektörüne verilen banka kredileri ve ekonomik büyüme verilerinden faydalanılmıştır. Ekonomik büyümeyi temsilen“GSYİH büyümesi”kullanılırken, inşaat sektörüne verilen banka kredileri için eldeki verilerle“İSKB”olarak inşaat sektörüne verilen banka kredilerindeki büyüme olarak yeni bir değişken oluşturulmuştur. Bu kapsamda Zivot ve Andrews Birim Kök Testi, Granger Nedensellik Analizi ve VAR analizi yapılmıştır. Her iki değişken arasında çift yönlü nedensellik tespit edilmiş ve seçilen dönem için ekonomik büyümenin inşaat sektörüne verilen banka kredilerdeki büyümeyi olumlu etkilediği, inşaat sektörüne verilen banka kredilerindeki büyümenin ekonomik büyümeyi olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Her iki durumun nedenleri de açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of what is the source of economic growth has been involved in many research and discussions from past to nowadays. While the effect of financial markets on economic growth constitutes a distinct area of research, the channel through which financial development affects economic growth has also become a distinct issue. If we evaluate this situation in terms of Turkey, it is seen that banks have undertaken this task as they constitute a very large part of the financial markets. Banks use the credit channel while performing their financial intermediation duties. The construction industry is one of the leading contributors to economic growth. It has a very important place due to the connection of the sector with other sectors and its contribution to employment. Especially in recent years, the construction sector has become the driving force of economic activities in Turkey. Investing all over the country makes investments in the sector attractive. For these reasons, governments use the construction industry as a public policy tool. Construction sector investments are one of the sectors that need a lot of financing due to its structure. It often comes across with the banking sector due to this financing need. This thesis investigates the effect of bank loans given to the construction industry in Turkey on economic growth. The reason for choosing this topic; stems from the importance of the sector in the developing Turkish economy. The purpose of this study is to investigate the effect of loans given to the construction industry by banks on economic growth. In this framework, the bank loans given to the construction sector for the 2004-2019 periods and economic growth data were used. While using“GDP growth”to represent economic growth, a new variable has been created as“ISKB”with the data available for bank loans given to the construction sector as the growth in bank loans. In this context, Zivot and Andrews Unit Root Test, Granger Causality Analysis and VAR analysis were performed. Two-way causality between both variables was determined and it was concluded that the economic growth for the selected period positively affected the growth in bank loans to the construction sector and that the growth in bank loans to the construction sector negatively affected the economic growth. The reasons for both situations have been tried to be explained.