Distance management and challenges that managers face: Education sector research
Uzaktan yönetim ve yöneticilerin karşılaştıkları zorluklar: Eğitim sektörü araştırması
  1. Tez No: 716847
  2. Yazar: UMAY ALIZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uzaktan yönetim konusu bilim camiasında uzun süredir tartışılıyor ancak son yıllarda pandemi nedeniyle araştırma ihtiyacı zirveye ulaştı. Bu araştırmanın amacı, uzaktan yöneticilerin yönetim fonksiyonları açısından karşılaştıkları zorlukları araştırmak ve belirlemektir. Nitel veri toplama aracı olarak mülakat yöntemi kullanılmıştır. Özel eğitim kurumları zincirinde görev yapan yöneticilerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmaya dayalı olarak, uzaktan yöneticilerin lider yönetim fonksiyonu ve alt fonksiyonları açısından üstesinden gelmek zorunda oldukları temel sorunlar keşfedilmiştir. Araştırma, uzaktan yöneticilerin çoğunlukla iletişim, motivasyon ve ikna ile ilgili sorunlarla karşılaştığını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The topic of distance management has been discussed in scientific community for a long time, however, in recent years the need for its research has reached a peak due to the pandemic. The purpose of this research was to investigate and identify the challenges that distance managers face in terms of management functions. Interview method was used as qualitative data collection tool. The interviews were conducted with the managers working in private education institutions chain. Based on the research, the main difficulties that distance managers have to overcome in terms of leading management function and its sub functions were discovered. The research established that distance managers mostly face issues with communication, motivation and persuasion. Practical benefit: according to the findings, recommendations were made on how to create a trusting atmosphere and reduce stress in the team.