15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasında sosyal medyanın önemi
In suppressing the importance of social media of July 15 coup attempt
  1. Tez No: 716866
  2. Yazar: ALİ EMRAH KURTULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelişen teknolojik gelişmelere bağlı olarak tüm iletişim ve geleneksel haber alma biçimlerimiz kökten değişime uğramıştır. Dijitalleşme tüm davranış biçimlerimiz üzerinden etkisini hızla göstermeye başlamıştır. Günümüzün en büyük fenomeni olan sosyal medya platformları değişimin öncüsü durumundadır. Sosyal medya sadece bireysel özgürlüğü getirmemiş aynı zamanda da insanlara kollektif hareket edebilme imkânı da getirmiştir. İnsanlar aynı amaç doğrultusunda örgütlenip birlikte hareket edebilme şansını yakalamış bulunuyorlar. Bu bağlamdan yola çıkılarak araştırmanın amacı sosyal medyanın 15 Temmuz askeri darbe girişiminin bastırılmasındaki rolü ve önemi Twitter örneği üzerinden ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın yöntemi olarak van Dijk'in“Eleştirel Söylem Analizi”yöntemi esas alınmıştır. 15 Temmuzu 16 Temmuza bağlayan gecede özellikle Facebook ve Twitter üzerinden birçok sayıda hashtag'ler açılmış ve paylaşımlar yapılmıştır. O gece ve o geceyi takip eden ilk üç gün içinde yapılan paylaşımlar daha önce yapılan paylaşımların iki ve üç katı daha fazla olduğu görülmüştür. İnsanlar sosyal medyada örgütlenerek ortak bir direniş göstermişlerdir. Araştırmanın sonuçlarının özellikle sosyal bilimler araştırmalarında farklı düşüncelerin de birlikte analiz edildiği benzer çalışmaların ilgili alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
All our communication and traditional ways of receiving news have changed radically due to developing technological developments. Digitalization has rapidly begun to have an impact on all our forms of behavior. Social media platforms, the biggest phenomenon of today, are the vanguard of change. Social media not only brought individual freedom, but also gave people the opportunity to act collectively. People have a chance to organize and act together for the same purpose. Based on this context, the aim of the study was to evaluate the role and importance of social media in suppressing the July 15 military coup attempt through the example of Twitter. Van Dijk's“critical discourse analysis”method was based on the method of the study. July 15 to 16 on the night connecting many hashtags were opened and shares were made, especially via Facebook and Twitter. The shares made that night and in the first three days following that night were two and three times more than the shares made earlier. People have shown common resistance by organizing on social media. It is believed that similar studies in which different ideas are analyzed together, especially in social science research, will contribute to the relevant literature.