Türkiye ve Azerbaycan'da kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi
Digitization of public services in Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 716867
  2. Yazar: MEHTI MEHTIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA MÜGE ÖZDEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada devam eden kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi süreci, Türkiye'de ve Azerbaycan'da da farklı aşamalardan geçmiş ve bu süreç devam etmektedir. Bu doğrultuda, Türkiye'de ve Azerbaycan'da kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi sürecinin mevcut durumu incelenmiş ve her iki ülkenin e-Devlet sistemi değerlendirilerek e-Devlet sisteminin geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, Geleneksel Kamu Yönetiminden Yeni Kamu Yönetimine geçit süreci incelenerek, süreç hakkında kısa bilgi verilmiştir. Bu bölümde Geleneksel Kamu yönetimi teorileri, onları sorgulayıcı yaklaşımlar, 1973 Petrol Krizinin ve geleneksel yapının hantallığı sonucu İngiltere'de ve ABD'de ortaya çıkan, daha sonra dünyaya yayılmış Yeni Kamu Yönetimi süreci ve onun özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, e-Devlet sistemi ve onun dünya ülkelerinde uygulamalarından bahsedilmiştir. Bu doğrultuda ilk kısımda e-Devlet kavramı, onun boyutları, oluşum aşamasında karşılaştığı sorunlar, onun kamu hizmetleri sunumuna getirdiği faydalar; ikinci kısımda ise Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesi ülkelerinde kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi süreci incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türkiye'de ve Azerbaycan'da kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi süreci değerlendirilerek gelecekte yapılabilecek geliştirmeler için önerilerde bulunulmuştur. Bu doğrultuda ilk olarak Türkiye'nin 20. yüzyılın sonlarından başlayarak bugüne kadar e-Devlet geliştirme projeleri, stratejileri, planları ve kalkınma planlarında e-Devlet projeleri ele alınmıştır. İkinci kısımda, Azerbaycan'da e-Devlet sisteminin oluşturulması için 21. yüzyılın başlarından bu yana hukuki düzenlemeleri, stratejiler, planlar, ASAN Hizmet merkezleri ve onların Azerbaycan'da kamu hizmetlerinin dijitalleşmesindeki rolü ele alınmıştır. Daha sonra her iki ülkedeki sistemin eksik ve iyi tarafları gösterilerek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The ongoing process of digitalization of public services in the world has passed through different stages in Turkey and Azerbaijan, and this process continues. In this direction, the current situation of the digitalization process of public services in Turkey and Azerbaijan has been examined and suggestions have been made for the development of the e-Government system by evaluating the e-Government system of both countries. In the first part of the study, the transition process from Traditional Public Administration to New Public Administration was examined and brief information about the process was given. In this section, Traditional Public Administration theories, their questioning approaches, the New Public Administration process that emerged in England and the USA as a result of the 1973 Oil Crisis and the clumsiness of the traditional structure, and then spread to the world and its features are discussed. In the second part of the study, the e-Government system and its applications in the world are mentioned. In this direction, in the first part, the concept of e-Government, its dimensions, the problems it faced during its formation, the benefits it brought to the provision of public services; In the second part, the process of digitalization of public services in America, Europe and Asia-Pacific region countries is examined. In the third part of the study, the process of digitalization of public services in Turkey and Azerbaijan was evaluated and suggestions were made for future developments. In this direction, e-Government projects in Turkey's e-Government development projects, strategies, plans and development plans, starting from the end of the 20th century until today, have been discussed. In the second part, the legal regulations, strategies, plans, ASAN Service centers and their role in the digitalization of public services in Azerbaijan since the beginning of the 21st century for the creation of the e-Government system in Azerbaijan are discussed. Then, some suggestions were made by showing the deficiencies and good sides of the system in both countries.