15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasında medyanın rolü
Role of the media in the failed coup attempt of 15th July
  1. Tez No: 625102
  2. Yazar: NAZLI YAYINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÇAMDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnsanlık var olduğundan bu yana temel gereksinimler arasında yer alan iletişim tarihsel süreç içinde sürekli gelişim göstermiştir. İletişim teknolojilerinin gelişmesi ve gelişim sürecinde gittikçe toplumsal yaşamda medyanın merkezi bir konum elde etmesine yol açmıştır. Medyanın toplumsal yaşamda ve örgütlenme de aktif rol edinmesiyle medyanın hayatın her alanında etki derecesini giderek arttırmıştır. Geleneksel medya araçlarıyla iletişimin tek taraflı işlevi yeni medyayla birlikte karşılıklı etkileşime dönüşmüş ve zaman-mekân sınırlılıkları ortadan kalkmıştır. Bu kapsamda medyanın hayatın her alanındaki işlevi özellikle ülke yönetiminde yer alan erklerden dördüncüsü mü yoksa birincisi mi olduğu yönündeki tartışmaları da gündeme getirmiştir. Medyanın siyasetle ilişkisi ve ülke yönetimine kamuoyu oluşturma ve gündem belirleme işlevinden kaynaklı müdahil olması Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi'nde gerçekleşen darbelerde de roller edinmesini sağlamıştır. Türkiye'de demokrasiye müdahale etmeye yönelik son kalkışma olan 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde ve demokrasinin savunulmasında medyanın rolü yadsınamaz. Medyanın o gece takındığı tutum ve yayınlar halkın darbecilere karşı mücadelesini yönlendirmiş ve etkilemiştir. Halkın o gece yaşanan olaylardan anında bilgi edinmesi ve yöneticilerin halkla iletişiminin sağlanması keza darbecilerin kisveleri ve amaçlarını hakkında bilgilendirici yayınlar yaparak önemli görevler benimseyen medya kuruluşları darbenin başarısız olmasıyla toplumsal yaşam ve demokrasinin inşası ve korunması bakımından etkin bir rol oynayacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of men, communication which is accepted as one of the fundamental needs of human kind, progressed continuously. The progress of communication technologies made it a central significance in the social life. Single sided function of the traditional media tools has been modified to a mutual interaction and space and time restrictions have been lift off. In this context, function of media in the daily lives, especially in the administration of country has been questioned to be the most powerful asset. Relationship between the politics and the media, medias power over the public opinion made it crucial in the coups. Role of the media in the 15th July attempted coup is undeniable. Attitude of the media at the night of the coup, guided the struggle of the people who resisted to it. Instant transformation of information to the people and the connection between the government and the folk played a crucial role in the protection of democracy.