Daskyleion korinth seramikleri
Corinthian potteries found in Daskyleion
- Tez No: 71687
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS BAKIR AKBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Manyas Kuşgölü'nün güneydoğusunda bulunan Ergili Köyü batısındaki Hisartepe üzerinde yer alan Daskyleion, Akhaemenid Krallığı 'nın Anadolu'da kurmuş olduğu dört satraplık merkezinden biriydi. Phryg ve Lydia Dönem'lerin de de yerleşim gören kent, siyasi ve ekonomik açıdan güçlü bir konumdaydı. Antik dönemin en önemli seramik merkezlerinden olan Korinth ve Attika'dan seramik ithal edebilecek ekonomik güce sahipti. Bu çalışmada, 1988-1997 yıllan arasında yapılan kazılarda ele geçen Korinth seramikleri incelenmiştir. İncelenen seramikler M.Ö.740-550/500 yıllan arasında geniş bir zaman diliminde yayılım göstermektedirler. İthal edilen seramikler arasında en çok tercih edilen kap formu kotyledir. Kotyleyi aryballos takip eder. Destekli krater, oinokhoe, pyxis daha az sayıdadır. Kylix, kothon ve lekane ise çok az sayıda ele geçmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Daskyleion, located on Hisartepe is west of Ergili Village and Souteast of Manyas Bird Paradise. It was one of the Satrapal capitals among four satrapy established in Anatolia by the Achaemenid kingdom. Daskyleion was also inhabited during Phrygian and Lydian periods and was politically and economically strong. Daskyleion was economically strong enough to import pottery from Corinth and Attica, two important centers in the ancient world. Corinthian pottery found during excavations between 1988-1997 was studied in this thesis. The pottery studied here are dated between 740-550/500 B.C. The most preferred pottery shape among imported pottery is kotyle. Kotyle is followed by aryballos. Column Crater, oinokhoe and pyxis are comparatively less in number. The quantity of kylix, kothon and lekane are no more than too.