Börükçü kazılarında bulunan klasik dönem seramik kaplar
Classic period ceramic vessels found at börükçü
  1. Tez No: 448002
  2. Yazar: HALİME ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışmada Antik Çağda Karia Bölgesi sınırları içerisinde bulunan, günümüzde ise Muğla İli, Yatağan sınırları içinde yer alan, Börükçü Mevkiin'de 2003-2008 yılları arasında yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkartılan Klasik Dönem Seramik Kaplar ele alınmıştır. Günümüzde olduğu gibi Antik Çağ toplumlarında da bir yerleşim yerinin veya bir bölgenin ekonomik, kültürel ve sosyal yapısını anlamak açısından o topluluğun üretim faaliyetlerinin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Börükçü Mevkii Stratonikeia Antik Kenti ile Lagina Kutsal alanı arasında yer alan kutsal yol üzerinde, yamaçlık alana kurulmuş bir yerleşim yeridir. 2002 – 2009 yılları arasında bu bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, zeytinyağı işlikleri, şarap işlikleri, dokuma atölyeleri, seramik fırınları ve nekropol alanları ve nekropol alanı içerisinden çok sayıda mezar ortaya çıkarılmıştır. Bu alanlardan çıkan Klasik Dönem seramik kaplarla ilgili yaptığımız çalışmalarda bölgede hem yerel gri üretimli, hem de yerel siyah firnisli seramik üretiminin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra bölge siyah ve kırmızı figürlü ithal seramik alışverişinde de bulunulduğu anlaşılmaktadır. Gri üretimli seramikler içinde oldukça fazla sayıda seramik form yer almakta olup ilk sıraları oinochoe, kase ve bolsallar oluşturmaktadır. Börükçü yerel gri üretimli seramiklerin ve yerel siyah firnisli seramiklerin Anadolu'da Daskleion, Klazomenai, Sardes, Simyrna, Karaçallı Nekropolü, Tarsus ve çevresi, Neandria, Xanthos, Letoon, Knidos Kap Krio merkezleri, Anadolu dışından Attik, Korint, Olynthus, Rodos, Samos, Kıbrıs ve Tunus bölgelerinden izler taşıdığı tespit edilmiştir. Siyah firnisli, kırmızı figürlü ve siyah figürlü seramikler Attika bölgesi ile ilişkilidir. Böylece Börükçü Mevkii ve dolayısı ile çevresinin Klasik Dönem'de Akdeniz ve Ege Bölgesi ile yoğun bir ticari ve kültürel alışveriş içinde olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, ceramic pots belonging to the Classical Period unearthed during the excavations conducted between 2003 and 2008 in the region Börükçü, which was a Karian territory in ancient times, but today is Muğla, Yatağan are going to be studied. As it is today, in order to comprehend the economic, cultural and social structure of a given ancient society, it is of great significance to be informed about its production activities. Börükçü is an ancient settlement established on a slope on the sacred road between Stratonikeia and Lagina, the latter of which was a sacred region. During the excavations led between 2002 and 2009, many relics posing works of olive oil, wine-making, weaving and seramics together with necropolis accompanied by numerous graves. Via several studies of seramic pots dating to Classical Period, it has been concluded that both grey and black varnished seramics were locally manufactured. Besides, it has also been figured out that the region imported seramics with black and red figures, as well. Grey manufactured seramics include many forms, the most common of which are oinochoe, bowls and pottery bolsals respectively. Locally grey manufactured and black varnished seramics have been understood to bear traces of Daskleion, Klazomenai, Sardes, Simyrna, Karaçallı Nekropolis, Tarsus, Neandria, Xanthos, Letoon, Knidos Kap Krio centers inside Anatolia and Attik, Korint, Olynthus, Rodos, Samos, Cyprus and Tunusia centres outside Anatolia. Black varnished, red and black figures seramics are especially related to Attika region. Accordingly, Börükçü ant its surrouindigs are observed to have had close commercial relationships with Classical period Mediterranean and Aegean regions.