Yeni bir markanın piyasadaki rekabeti
Competition of a new brand in the market
  1. Tez No: 71688
  2. Yazar: SEÇİL ERİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): (TÜBİTAK/ TU RDOK' UN Abstark Hazırlama Kılavuzunu Kullanınız.) Yeni bir markanın piyasadaki rekabeti konusunu incelerken, öncelikle kendi firmamızı, mamulümüzü incelememiz gereklidir. Pazarın, iyice incelenip, pazar profilinin ortaya koyulması gereklidir. Pazar profilini oluşturduktan sonra, mamulümüzün bir marka konumuna gelmesi gereklidir. Bunun için de bir imaj yaratmamız gereklidir. Halkla ilişkiler faaliyetleri, imaj yaratılması konusunda etkili olmaktadır. Bu imaj ile hedef kitlemiz, mamulümüz ile tanışacak ve onlarda iz bırakcaktır. Hedef kitlemiz, toplumun bir parçasıdır. Bu nedenle toplum yapısının, kültürünü, varolan toplumsal sınıfları incelememiz gereklidir. Çünkü bireyin davranış, tutum ve satın alma güdüsüne doğrudan etki etmektedir. Yeni markanız, yeni imajı ile piyasaya girdiğinde, rekabet sürecine girmiş bulunur. Rekabet süreci, firmanın ayakta kalabilmesi için yaptığı çalışmalar bütünüdür. Rekabetüstü süreci ise, başarının anahtarıdır. Rekabetüstü, firma ve markanın kendi kendiyle yarışı, kendi kendisini aşma çalışmalarıdır. Böylelikle pazarda bulunan diğer rakipler ile aynı yarışta değil. Kendi yarattığı yarışta koşmuş olur. Yarışta başarı sağlamak için reklam, halkla ilişkiler ve pazarlama faliyetlerinden faldalanırlar. Amacımız, markanızı piyasadaki diğer rakiplerden öne çıkıp pazardaki en büyük paya sahip olup en fazla karı sağlamaktır. Bunun için marka ve firmanın geniş kitleler tarafından tercih edilmesi gerekilidir ki bu da hakla ilişkiler ve reklam çalışmalarıyla gerçekleşir. Yeni bir marka olan Citibank Kredi Kartlarını, konumu daha iyi açıklayabilmek için örnek olarak ele aldım ve bir anket yaptım. Anket sonucunda, reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarının yardımıyla,“Sadece Visa değil, Citibank Visa”imajının yaratıldığını gördüm. Bu imaj, hedef kitle üzerinde olumlu etki yarattığı ve kredi kartı satışlarının artmasına neden olduğunu saptadım. 108
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): In order to study the subject of competition of a new brand in the market, it is necessary to analyze our own company and our own product. Market must be analyzed and market profiles must be emerged. After the emerging of the market profile, our product must come to a brand position. For this reason an image is necessary. Public relations activities are effective for the creating of this image. The subject mass will introduce with our product and an impression will stay on the mass. Our subject mass is a part of the society. Therefore, we must analyze structure of the society, its culture and social classes. Because it directly influences the behaviour, conduct and buying instincts of the individual. When our product enters the market with a new image, it enters to the competition process. Competition process is integrity of all activities related of the race of company and brand with itself to have higher goals than before. Thus the company is not at the same race with other companies at the market, but it is competing in a race created by itself. For the success for this race, company uses advertisement, public relations, and marketing activities. Our aim is to be ahead of our competitors, to have the highest share in the market, to have maximum profit. For success our mark and brand must be selected with the majority of the mass. This requires public relations and advertisement studies. As an example I made public survey with the Citibank Credit Cards. The results showed me that not only Visa but Citibank Visa image was created by advertisement and public relations. I concluded that positive impression of image on the subject mass causes the increase of sales of credit cards.