Âsım ile Kisâî kıraatlarının mukayeseli değerlendirilmesi (Seb'ul Tival örneği)
Comparaive analysis of Asim and Kisai's recitations (Example of Sab Tival)
- Tez No: 716874
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Kur'an ilimlerinden biri olan Kıraat ilmi Kur'an tarihi açısından, Kur'an'ın nüzul oluşu ile birlikte tezahür etmiş olması hasebiyle en kadim ilimlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Kıraat ilminin Kur'an'ın tefsirinde ve yorumlanmasında farklı kapılar aralanmasına sebebiyet vererek ilmî zenginlik sağlaması bu ilmin önemini bizlere göstermektedir. Çalışmamızda Kufe Kıraat Ekolünün öncüleri olan aynı zamanda dünya genelinde ve bilhassa ülkemizde tercih edilen Âsım kıraatı ile hem bir dil bilgini hemde on aşere imamından biri olan Kisâî kıraatlarını inceleyeceğiz. Usulde ve ferşte gerçekleşmiş olan bu kıraat farklılıklarını Kur'an'ın seb'ut tıval sureleri üzerinde detaylı şekilde göstereceğiz. Bakara, Al'i İmran, Nisa ve Maide sureleri üzerinde ise anlama etkisi olan kıraat farklılıklarını incelemeye çalışacağız. Tezimizin, Kıraat imamlarının önemli şahsiyetlerinden olan Âsım ve Kisâî hazretlerinin hem ilmi şahsiyetler olarak incelenmesi hemde kıraat farklılıklarının detaylı şekilde verilmesi ile kıraat ilmine ve dolayısıyla da tefsir ilmine katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Qiraat science, which is one of Qur'anic sciences, has a feature of being one of the ancient sciences in terms of Quran history because it emerged at the time quran began to descend. The fact that qiraat science provides scientific richness by opening different doors to interpreting Qur'an and its exegesis proves the significance of qiraat science. In this study, we will examine Asim's recitation (qiraat), who is pioner of Kufa Qiraat School and whose recitation is prefered worldwide and especially in our country, and Kisai's recitation, who is both a linguist and one of ten qiraat imams. The two recitations' differences, both in the sounds and structures of the words in Qur'an, will be pointed out in the longest seven surahs of Qur'an. The differences having influence on meaning will be shown only in the surahs of Bakara, Al'i İmran, Nisa ve Maide. We think that this thesis will contribute to qiraat science and consequently Qur'anic exegesis by examining Asim and Qisai as importan figures of qiraat science and the differences of their recitations in detail.