Seeking certitude: Iktisāb and Ilhām in imam al-Ghazālī's theory of knowledge
İmam Gazzâlî'nın bilgi teorisinde ilme giden iki yolu: İktisab ve ilham
  1. Tez No: 716875
  2. Yazar: SHEEBA ARIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, İmam Gazzâlî'nin bilgi teorisinde ilme giden iki yolu araştırır: İktisab ve ilham. İmam Gazzâlî'nin düşüncesinde, bu iki yol iki bilgi alanıyla, sırasıyla“zâhirî ilim”ve“bâtinî ilim”ile ilgilidir. Şeriatın (vahiy) ve hakikatin zâhirî ilmi, duyuların ve aklın iktisabı ile elde edilirken, bâtınî ilim ilahî olarak bahşedilen ilham ile elde edilmektedir. İmam Gazzâlî, zâhirî ilmi şer'î ilimlerin aslî alanı olarak belirlerken, bâtınî ilim ise daha yaygın olarak tasavvuf olarak adlandırılan“ilm-i mükâşefe”nin alanıdır. Bu tezin esas odak noktası, İmam Gazzâlî'nin terminolojisini uygulamak ve hadisin tarihî-tecrübî yolu, kelâmın aklî yolu, fıkhın tarihî, deneysel ve aklî üç ayrı epistemik yolu şeklinde sınıflandırdığımız, şer'î ilimlerde kullanılan bilgi iktisâbının yöntemlerini araştırmaktır. Bu tez aynı zamanda İslam düşüncesinde dördüncü büyük epistemik yolu olarak sınıflandırdığımız İmam Gazzâlî'nin ilm-i mukâşefe formülasyonundaki ilhâmın mahiyetini ve vasıtalarını da incelemektedir. Bu tez nihai olarak, İmam Gazzâlî'nin, iki bilgi biçimiyle -zâhirî ilim ve bâtınî ilim ile- ilgili olan bilgiye giden iki ayrı yolu—iktisab ve ilhamı—tanımlayıp takdir ederken, bunun insan için mümkün olan tüm bilgi ve kesinliğin en yüksek formlarını oluşturan mukâşefenin ilahî armağanları aracılığıyla doğrudan insanın kalp-ruhuna verilen bâtın bilgisi olduğunu iddia eder (hakk-ı yakîn). Böyle bir yakîn, tevhidin müşâhadesine tekabül eder ve bize göre İmam Gazzâlî'nin düşüncesinde gerçek bir anlatılamazlık durumunu temsil eder.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the two paths to 'ilm (knowledge) in Imam al-Ghazālī's theory of knowledge—iktisāb (acquisition) and ilhām (inspiration). In Imam al-Ghazālī's thought, these two paths relate to the two domains of knowledge—'ilm al-ẓāhir (exoteric knowledge) and 'ilm al-bāṭin (esoteric knowledge) respectively. 'Ilm al-ẓāhir of the sharī'ah (Revelation) and of Reality is acquired through iktisāb of the senses and the reason, while 'ilm al-bāṭin is attained through divinely granted ilhām. Imam al-Ghazālī designates 'ilm al-ẓāhir as the primary domain of the sharʿī sciences, while 'ilm al-bāṭin is the domain of 'ilm al-mukāshafah (the science of unveiling) more commonly referred to as taṣawwuf. A primary focus of this thesis is to apply Imam al-Ghazālī's terminology and explore the methods of iktisāb of knowledge employed in the sharʿī sciences, which we have classified as three distinct epistemic paths: the historical-empirical path of ḥadīth, the rational path of kalām, and the joint historical-empirical and rational path of fiqh. This thesis also explores the nature and means of ilhām in Imam al-Ghazālī's formulation of 'ilm al-mukāshafah which we classify as the fourth major epistemic path in Islamic thought. This thesis argues ultimately that while Imam al-Ghazālī identifies and esteems two separate paths to knowledge—iktisāb and ilhām—which relate to the two forms of knowledge—'ilm al-ẓāhir and 'ilm al-bāṭin—it is knowledge of the bāṭin, granted through divine gifts of mukāshafah directly unto the heart-soul of Man which constitutes the highest forms of all knowledge and certitude possible for Man—ḥaqq al-yaqīn. Such yaqīn corresponds to the mushāhadah of tawḥīd and, we argue, represents a state of true ineffability in Imam al-Ghazālī's thought.