Analyzes of block recombination and lazy interpolation methods and their applications to saber
Block recombination ve lazy ınterpolation metodlarının analizi ve saber üzerinde uygulamaları
  1. Tez No: 716889
  2. Yazar: BERKİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (NIST) tarafından başlatılan kuantum sonrası kriptografi standardizasyon süreci ile birlikte akademik camia tarafından kafes tabanlı algoritmaların verimli gerçeklemeleri üzerine çalışmalar hız kazanarak devam etmektedir. NIST yarışmasında finale kalan kafes tabanlı algoritmalar, Zq[x]/f(x) halka yapıları üzerinde matris-vektör ve polinom çarpımları gerçekleştirmektedirler. Literatürde yer alan NTT (Number Theoretical Transform) algoritması, uyumlu halka yapılarına sahip algoritmalarda polinom çarpım algoritması olarak kullanılabilmektedir. NIST PQC yarışmasında finale kalan adaylar arasında yer alan Crystals- KYBER'de NTT kullanılabilmekte iken NTRU ve Saber algoritmalarında kullanılan halka yapısında tanımlı q değerleri 2 ve üssü katlarında tanımlı olduğu için NTT kullanımı mümkün olmamaktadır. Bu sebeple Toom-Cook ve Karatsuba algoritmaları ve kombinasyonları kullanılarak polinom çarpımları gerçekleştirilmektedir. Son günlerde lazy interpolation olarak adlandırılan yeni bir metod tanıtılmış ve bu metod sayesinde Toom-Cook ve Karatsuba algoritmalarının performansında iyileştirme sağlandığı gösterilmiştir. Bu tezde, block recombination metodunun çarpım algoritmalarına uygulanabileceğini ve lazy interpolation metoduna denk olduğunu gösteriyoruz. Gerçekleme tarafında ise genel amaçlı işlemcilerde C dilinde yaptığımız çalışma ile Saber'da hibrit çarpım algoritmalarını karşılaştırıyoruz ve block recombination metodunu uyguluyoruz. Bu sonuçlar doğrultusunda, Saber'da block recombination metodunu içeren çalışmamız ile literatürde yer alan C dilinde yapılan diğer gerçekleme sonuçlarına göre anahtar üretimi, anahtar kapsülleme ve dekapsülleme aşamalarında %10 − %13 arasında performans artışı gözlemliyoruz.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the National Institute of Standards and Technology (NIST), The Post-Quantum Cryptography (PQC) Standardization Process, efficient implementations of lattice-based algorithms have been studied extensively. Lattice-based NIST PQC finalists use polynomial or matrix-vector multiplications on the ring with type Zq[x]/f(x). For convenient ring types, Number Theoretic Transform (NTT) can be used to perform multiplications as done in Crystals-KYBER among the finalists of the NIST PQC Standardization Process. On the other hand, if the q value of the scheme is a power of 2, as in NTRU and Saber, which are among the other lattice-based finalists, NTT can not be used explicitly. Hence multiplications are performed by the combination of Toom-Cook and Karatsuba algorithms. Recently, a novel technique called lazy interpolation has been introduced to increase the performance of Toom-Cook and Karatsuba algorithms. This thesis shows that the block recombination method is equivalent to lazy interpolation and can be used efficiently on multiplication algorithms. On the practical side, we compare different hybrid multiplication algorithms, then implement the block recombination method for Saber. Performance results are given in cycle values on general-purpose Intel processors with C implementation. Our work speeds up key generation, encapsulation, and decapsulation parts of Saber than the previous C implementations in the literature with a rate of between 10% − 13%.