Invaziv işlem uygulamasında izletilen çizgi filmin ve müzikli-hareketli oyuncağın çocukların ağrı ve korku düzeyine etkisi
The effect of cartoonsand musical-animated toys on children's pain and fear level in the invasive procedure application
  1. Tez No: 716890
  2. Yazar: GÜL AŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, invaziv işlem uygulamasında izletilen çizgi filmin ve müzikli-hareketli oyuncağın çocukların ağrı ve korku düzeyine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, Mart 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Acil Servisi'nde randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, belirtilen hastaneye tedavi amacıyla gelen 3-6 yaş grubundaki çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini; Haziran 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında çocuk acil servisine başvuran ve araştırma kriterlerini taşıyan, araştırmaya katılmaya gönüllü 40 çizgi film, 40 müzikli-hareketli oyuncak, 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 120 çocuk oluşturmuştur. Veri toplama araçları“Anket Formu”,“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği (WB-YİDÖ)”ve“Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)”ile yüz-yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmada girişim araçları olarak“çizgi film”ve“müzikli-hareketli oyuncak”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of the cartoon and musical-moving toy watched in the invasive procedure application on the pain and fear level of children. Material and Method: The research was carried out as a randomized controlled experiment in Atatürk University Health Research and Application Center Pediatric Emergency Service between March 2021 and February 2022. The population of the study consisted of children between the ages of 3 and 6 who came for treatment at the specified hospital. The sample of the research; 40 cartoons, 40 musical-moving toys, 40 control group, totally 120 children who applied to the pediatric emergency service between June 2021 and January 2022 and met the research criteria and volunteered to participate in the research. Data collection tools were collected through face-to-face interviews with“Survey Form”,“Wong-Baker Faces Pain Rating Scale (WBS)”and“Child Fear Scale (CFS)”. In the research,“cartoon”and“musical-moving toy”were used as intervention tools.