Hematolojik kanserli hastalarda kemoterapi uygulaması sonrası yaşanılan yorgunluk ve diğer semptomlarla baş etme üzerine Jin Shin Jyutsu yönteminin etkisi
Effect of Jin Shin Jyutsu method on fatigue and other symptoms experienced after chemotherapy in patients coping with hematological cancer
- Tez No: 716891
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN PLATİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmaya, Japon tamamlayıcı tıp uygulamalarından biri olan Jin Shin Jyutsu yöntemi ile yorgunluk ve diğer kemoterapi semptomlarının kontrol altına alınması amacıyla Hoş Olmayan Semptomlar Teorisinden esinlenerek uygulanan ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma Konya ili NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi hematoloji servisinde yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü 26 deney, 26 kontrol olmak üzere 52 kişi olarak hesaplanmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Edmonton Semptom Değerlendirme Ölçeği ve Distres Termometresi kullanılmıştır. Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmadan 1, 8 ve 14. günlerde ölçekler uygulanmıştır. Deney grubuna ilk gün Jin Shin Jyutsu sekiz parmak egzersizi gösterilmiş ve 14 gün boyunca günde üç kez 5 Dk. uygulamaları istenmiş, 1, 8 ve 14. günlerde ölçekler uygulanmıştır. Egzersizi hastalar kendi kendilerine uygulamıştır. Araştırmanın yürütülmesi için etik kurul, kurum izni ve hastalardan onam alınmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde“IBM SPSS Statistics 23 paket programı”kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu hastalar arasında cinsiyet, yaş, eğitim durumu, KT protokolleri, KT kür sayısı, hastalık tanısı ve yaşadıkları semptomlar yönünden benzerliklerini incelemek üzere ki-kare analizi yapılmıştır. Deney ve kontrol grubu hastalar arasında semptom şiddeti ortalamalar yönünden anlamlı bir fark olup olmadığını incelemek üzere bir dizi Bağımsız gruplar için t-testi analizi yapılmıştır. Son olarak deney ve kontrol grubu, 1. gün, 8. gün ve 14. gün alınan semptom şiddeti ortalamalarını incelemek amacıyla tekrar ölçümlü ANOVA yürütülmüştür. Bir dokunsal yöntem ile ilgili bakım sanatı olan Jin Shin Jyutsu uygulamasının, incelenen semptomlardan: yorgunluk, distres, uykusuzluk ve iştahsızlık semptomları üzerinde etkili olduğu; ağrı, diyare, stomatit ve bulantı semptomları üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a quasi-experimental study with a pretest-posttest control group inspired by the Unpleasant Symptoms Theory to control fatigue and other chemotherapy symptoms with the Jin Shin Jyutsu method, a Japanese complementary medicine practice. The research was carried out in the hematology service of NEU Meram Medical Faculty Hospital in Konya. The sample size was calculated as 52 individuals, 26 of which were experimental and 26 were control. Patient Information Form, Edmonton Symptom Assessment Scale and Distress Thermometer were used to collect data. The scales were applied to the control group on the 1st, 8th and 14th days without any application. The experimental group was shown the Jin Shin Jyutsu eight finger exercise on the first day and practiced for 5 minutes three times a day for 14 days. scales were applied on the 1st, 8th and 14th days. The patients performed the exercise on their own. Ethics committee, institutional permission and patient consent were obtained to conduct the study.“IBM SPSS Statistics 23 package program”was used in the statistical analysis of the research. Chi-square analysis was performed to examine the similarities between the experimental and control group patients in terms of gender, age, educational status, chemotherapy protocols, number of chemotherapy courses, diagnosis of the disease, and the symptoms they experienced. A series of Independent Group t-test analyzes were performed to examine whether there was a significant difference in symptom severity averages between the experimental and control group patients. Finally, repeat-measured ANOVA was conducted to examine the mean symptom severity of the experimental and control groups on day 1, day 8, and day 14. The practice of Jin Shin Jyutsu, a tactile care art, was effective on the symptoms studied: fatigue, distress, insomnia, and loss of appetite; It was determined that it was not effective on symptoms such as pain, diarrhea, stomatitis and nausea.