Çorum ili Coreoidea (Hemiptera: Heteroptera) üstfamilyası üzerine taksonomik ve faunistik araştırmalar
A study on the Coreoidea (Hemiptera: Heteroptera) fauna of Çorum province, Turkey
  1. Tez No: 716894
  2. Yazar: NAZIM AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 2019-2021 yılları arasında Çorum ilinde 39 farklı lokaliteden toplanan örneklerin teşhisi sonucunda; Alydidae familyasına ait 2 cinse bağlı 3 tür, Coreidae familyasına ait 10 cinse bağlı 13 tür, Rhopalidae familyasına ait 7 cins bağlı 10 tür, Stenocephalidae familyasına ait 1 cinse bağlı 2 tür tespit edilmiştir. Tespiti yapılan 23 türün Çorum Coreoidea faunası için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Çorum ve çevresinden tespit edilen 20 tür Holomediterranean, 3 tür Pontomediterranean, 2 tür Irano-Turanian, 1 tür Euro-Siberian, 1 tür Mediterranean ve 1 tür Nearktik bölge kökenlidir. Lokalitelerde yapılan gözlemler sonucunda Coreoidea türleri ile ilgili olarak 15 bitki familyasından cins düzeyinde toplam 21 takson tespit edilmiştir. İncelenen örnekler Amasya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü koleksiyonunda muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, as a result of the identification of the material collected from 39 different localities in Çorum province between 2019 and 2021, 3 species belonging to 2 genera of the Alydidae family, 13 species belonging to 10 genera of the Coreidae family, 10 species belonging to 7 genera of the Rhopalidae family and 2 species belonging to 1 genus of the Stenocephalidae family have been recorded from the environment of Çorum. Of them, 23 species are new records for the Coreoidea fauna of Çorum. While 20 species recorded in the present study originate from Holomediterranean, 3 species from Pontomediterranean, 2 species originate from Irano-Turanian, 1 species from Euro-Siberian, Mediterranean and Nearctic region have distribution. As a result of according to our observations in the field, a total of 21 taxon at genus level from 15 plant families were identified in relation to Coreoidea species. The material is deposited in the collection of Amasya University, Faculty of Science and Arts, Department of Biology (Amasya, Turkey).