Kolesteatom tanısında ekoplanardiffüzyon mrı
Ecoplications in the diagnosis of cholestetomadiffusion mri
- Tez No: 716900
- Danışmanlar: UZMAN SUZAN DENİZ ÖNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalısmadaki amaç petröz kemik yerlesimli kolesteatomların teshisinde difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin değerini vurgulamaktır Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Mayıs 2010- Ekim 2010 tarihleri arasında S.B. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji kliniğine Kolesteatom öntanısıyla başvuran 10-61 yaşları arasında (ortalama 30.91) 33 hasta 17 kadın (%51,5) ve 16 erkek (%48,5) incelemeye dahil edildi. Bu hastalarda ameliyat öncesinde kolesteatom ön tanısı için T1,T2, T1 erken ve geç kontrast, ve DAG ile değerlendirildi. Sonuçlar patoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmada ; Kontrast verimini takiben alınan erken faz kontrast çekimlerinde;toplam 33 hastanın 29' unda hiç kontrastlanma izlenmemiştir.4 Hastada hafif kontrastlanma izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim The goal of this study was to examine the value of diffusion weighted MR imaging in detec-ting cholesteatoma of the petrous bone. Material and Methods In our study were included to examine to admitted for Cholesteatoma (average 30.91), 33 patients 17 women (51.5%) and 16 men (48.5%) in Okmeydani Training and Research Hospital Ear Nose and Throat Department between May - October 2010 . In these patients prior to surgery for the diagnosis of cholesteatoma T1, T2, Early contrast, late contrast and with DAG were compared with pathologic results.