Kolesteatom tanı ve izleminde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin rolü: Tek merkez, retrospektif derleme
The role of diffusion-weighted magnetic resonance imaging in cholesteatoma diagnosis and follow-up: A single center , retrospective review
  1. Tez No: 819134
  2. Yazar: KORAY KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELÇUK ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı son yıllarda Kronik Otitis Media (KOM) olgularında kullanımı giderek yaygınlaşmakta olan Difüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntülemenin (DAMRG) kolesteatomun primer tanısında ve postoperatif dönemde nüks veya rezidü takibinde etkinliğini değerlendirmektir. Ek olarak çalışmamızda 1,5 ve 3 Tesla akımlarla elde edilen iki farklı Difüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntüleme protokolünün etkinliğini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında opere edilerek, tanısı klinik bulgular ya da patoloji tanısıyla doğrulanmış ve preoperatif görüntülemelerine PACS sisteminden ulaşılabilen tüm olgular Mayıs 2018 – Ağustos 2022 tarihleri arasında retrospektif olarak tarandı ve bu çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, şikayetleri, muayene bulguları, patoloji verileri ve görüntüleme sonuçları retrospektif olarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 42 kulak dahil edildi. Olguların 25 'i (%67,6) erkek, 12'si (%32,4) kadın olup yaş ortalaması 38,3 idi. Çalışma grubumuzda DAMRG'nin kolesteatomu saptamadaki duyarlılığı %82,8, özgüllüğü %84,6, pozitif tahmin değeri %92,3, negatif tahmin değeri ise %68,8 olarak hesaplandı. Postoperatif 6 kulakta DAMRG etkinliği ayrı olarak değerlendirildiğinde duyarlılık %83,3, pozitif tahmin değeri %100 olarak hesaplandı. 1,5 Tesla ile görüntüleme yapılan ve 30 kulaktan oluşan grupta DAMRG duyarlılığı %100, pozitif tahmin değeri %90,5, özgüllük %81,8 ve negatif tahmin değeri ise %100 olarak hesaplandı. 3 Tesla grubunda ise 12 kulak mevcuttu ve bu grupta duyarlılık %50, pozitif tahmin değeri %100, özgüllük %100, negatif tahmin değeri ise %26 olarak hesaplandı. Bu sonuçlar karşılaştırıldığında 1,5 Tesla ile yapılan görüntüleme sonuçları duyarlılık ve negatif tahmin değeri açısından istatistiksel olarak daha etkin bulundu. Sonuç: Difüzyon Ağırlıklı Magnetik Rezonans Görüntüleme, primer kolesteatom tanısında ve postoperatif takipte yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip bir görüntüleme yöntemidir. Difüzyon ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntülemelerde 1,5 Tesla akım ile elde edilen görüntüleme protokolleri tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study was to evaluate the effectiveness of Diffusion Weighted Magnetic Resonance Imaging (DWMRI), which has been widely used in Chronic Otitis Media (COM) cases in recent years, in the primary diagnosis of cholesteatoma and in the follow-up of recurrence or residual in the postoperative period. In addition, we aimed to comparatively evaluate the efficacy of two different Diffusion Weighted Magnetic Resonance Imaging protocols obtained with 1.5 and 3 Tesla currents. Materials and Methods: All patients who underwent surgery at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology, and whose diagnosis was confirmed by clinical findings or pathology diagnosis and whose preoperative imaging was available on the PACS system were retrospectively reviewed between May 2018 and August 2022 and included in this study. Demographic and clinical characteristics, complaints, examination findings, pathology data and imaging results were recorded retrospectively. Findings: Forty-two ears were included in our study. 25 (67.6%) were male and 12 (32.4%) were female with a mean age of 38.3 years. In our study group, the sensitivity of DWMRI in detecting cholesteatoma was 82.8%, specificity 84.6%, positive predictive value 92.3% and negative predictive value 68.8%. When the effectiveness of DWMRI was evaluated separately in 6 postoperative ears, sensitivity was 83.3% and positive predictive value was 100%. In the group of 30 ears examined with 1.5 Tesla, DWMRI sensitivity was 100%, positive predictive value was 90.5%, specificity was 81.8% and negative predictive value was 100%. In the 3 Tesla group, there were 12 ears and the sensitivity was 50%, positive predictive value was 100%, specificity was 100% and negative predictive value was 26%. When these results were compared, imaging with 1.5 Tesla was statistically more effective in terms of sensitivity and negative predictive value. Conclusıons: Diffusion Weighted Magnetic Resonance Imaging is an imaging modality with high sensitivity and specificity in the diagnosis of primary cholesteatoma and postoperative follow-up. Imaging protocols obtained with 1.5 Tesla current may be preferred in diffusion-weighted Magnetic Resonance Imaging.