Orta kulak kolesteatomunun doğru teşhisi için ADC değer aralığı: Nüks öngörüsü, patolojik korelasyon ve patolojik subgrup-ADC değer kıyaslaması
Accurate ADC thresholds for the diagnosis of middle ear cholesteatoma: Recurrence prediction, pathological correlation, and subgroup comparison
- Tez No: 939594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: ADC haritalarından elde edilen nicel verilerle kolesteatomu diğer inflamatuar lezyonlardan ayırmak ve kesme değeri belirleyerek tanı doğruluğunu artırmak; ayrıca ADC değerleriyle lezyonun patolojik yapısını ve nüks riskini öngörmektir. Materyal ve Method: Bu retrospektif çalışma, 2018–2025 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji ve Kulak Burun Boğaz kliniklerinde yürütülmüştür. Preoperatif DWI görüntülemeleri mevcut, patolojik tanısı doğrulanmış hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. ADC ölçümleri, non-EPI DWI sekansları kullanılarak elde edilen görüntüler üzerinden, hiperintens lezyonlara yerleştirilen ROI'lerle kör şekilde yapılmıştır. Her hasta için kolesteatom ve karşılık gelen beyaz cevher bölgelerinden m(ADC) değerleri ölçülmüş, ardından normalize ADC (nADC) hesaplanmıştır. Patoloji bulgularına göre olgular kolesteatom, non-kolesteatomatöz inflamatuar lezyonlar ve karma lezyonlar olmak üzere üç grupta sınıflandırılmıştır. Ayrıca, postoperatif takiplerinde nüks saptanan hastalar belirlenmiştir. Kolesteatom ve diğer lezyonları ayırt etmek için ADC'nin duyarlılık, özgüllük ve ROC eğrisi ile kesme değeri hesaplanmıştır. Bulgular: Toplam 134 hastanın %57,5'i erkek, %42,5'i kadındı ve yaş ortalaması 33,3±9,2 yıldı. Patolojik olarak kolesteatom saptanma oranı %83,6 olup, olguların %50,7'sinde kolesteatom+inflamasyon, %35,1'inde pür kolesteatom, %14,2'sinde ise yalnızca inflamasyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to differentiate cholesteatoma from other inflammatory lesions using quantitative data derived from ADC maps and to improve diagnostic accuracy by determining cutoff values. Additionally, it seeks to predict the pathological structure and recurrence risk of the lesions based on ADC values. Materials and Methods: This retrospective study was conducted between 2018 and 2025 in the Radiology and Otorhinolaryngology departments of Çukurova University Faculty of Medicine. Patients with preoperative DWI imaging and pathologically confirmed diagnoses were included. ADC measurements were performed blindly using ROIs placed on hyperintense lesions in non-EPI DWI sequences. For each patient, mADC values were obtained from both the cholesteatoma and corresponding white matter regions, and normalized ADC (nADC) values were calculated. Based on pathological findings, patients were classified into three groups: cholesteatoma, non-cholesteatomatous inflammatory lesions, and mixed lesions. Patients who developed recurrence during postoperative follow-up were also identified. Sensitivity, specificity, and cutoff values of ADC were determined using ROC curve analysis to differentiate between cholesteatoma and other lesions. Results: Of the 134 patients included, 57.5% were male and 42.5% were female, with a mean age of 33.3±9.2 years. Cholesteatoma was pathologically confirmed in 83.6% of cases; 50.7% had cholesteatoma with inflammation, 35.1% had pure cholesteatoma, and 14.2% had only inflammation.