Kripto paralar ve fiyat hareketleri: Ekonometrik bir analiz
Crypto coins and price movements: An econometric analysis
- Tez No: 716932
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EREM ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşen dünya düzeninde hemen her alanda karşımıza çıkan kripto para kavramı, bütün dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Finansal piyasalar içerisinde çok büyük bir etkiye sahip olmaya başlaması ve kripto para içerisinde yer alan Bitcoin' in işlem hacminin giderek artıyor olması yatırımcılar açısından iyice merak konusu olmaya başlamıştır. Bu yüzden kripto para hakkında araştırmaların yapılıyor olması son derece olağan bir durum haline gelmiştir. Kripto para uygulamalarının temeli oluşturan blokzincir teknolojisi ise, son derece etkin işleyen bir yapıya sahip olup geleceğin teknolojisi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, Bitcoin(BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), NEO, Litecoin (LTC), Stellar (XLM), EOS, Monero (XMR) ve Tron (TRX) olmak üzere 9 adet kripto paranın birbirleriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Bitcoin bağımlı değişken olarak ele alınırken diğer kripto paralar bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. Aralarındaki ilişki ARDL analizi ve Granger nedensellik testi yapılarak incelenmiştir. Ekim 2017 ve Eylül 2021 tarihleri arasında 48 adet gözlem verileri kullanılarak aylık bazda veriler analiz edilmiştir. Sonucunda ise kripto paralar arasında uzun dönemli bir ilişki olduğu tespit edilmiş olup Granger nedensellik testi yapılarak tablo halinde ile bu ilişkinin yönü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of crypto Money, which appears in almost every field in the globalizing world order, has managed to influence the whole world. The fact that, it started to have a great impact in the financial markets and that the transaction volume of Bitcoin, which is in crypto money is gradually increasing has started to be a matter of curiosity for investors. For the reason, it has become extremely common for research to be conducted on crptocurrencies. Blockchain technology, which forms the basis of crypto Money applications has a very effective structure and is thought to be the technology of the future. In this study, the relationship between 9 cryptocurrencies, namely Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), NEO, Litecoin (LTC), Stellar (XLM), EOS, Monero (XMR) and Tron (TRX) examined. While Bitcoin was considered as the dependent variable, other cryptocurrencies were determined as the independent variable. The relationship between them was examined by performing ARDL analysis and Granger casuality test. Data were analyzed on a monthly basis using 48 observation data between October 2017 and September 2021. As a result, it has been determined that there is a long-term relationship between cryptocurrencies and the direction of this relationship is revealed in tabular form by performing the Granger casuality test.