Kripto paraların finansal sistem ve ödeme sistemleri üzerine etkileri: Seçili kripto paralar için ampirik bir analiz
The effects of cryptocurrencies on financial systems and payment systems: An empirical analysis of selected cryptocurrencies
  1. Tez No: 858582
  2. Yazar: LOKMAN SALİH ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ATİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bitcoin, 2009 yılında ortaya çıktığından bu yana birçok sektörü büyük ölçüde etkiledi ve nasıl bir varlık olarak değerlendirilmesi gerektiği sürekli bir merak konusu geleneksel para birimleri arasındaki rolü konusundaki belirsizlik de dikkat çekmektedir. Ayrıca finansal sektörün doğası gereği diğer sektörlerden daha hızlı tepki verme eğiliminde olduğu genel bir kabuldür. Bu çalışmada diğer kripto para birimlerinin ortaya çıkmasıyla, kripto para birimleri arasındaki fiyat oynaklık etkileşimleri incelenmiş ve Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bnb ve Ripple gibi beş seçili kripto paranın, 1 Ocak 2018 - 1 Ocak 2023 tarihleri arasında günlük kapanış fiyatlarının getiri oranları üzerinden zaman serisi analizi yapılmıştır. ARCH analiziyle elde edilen anlamlı volatilite tahminlerini desteklemek amacıyla VAR analizi ve Granger nedensellik ilişkileri de değerlendirilmiştir. Koşullu değişen varyans modellerinin geçmiş dönemlere dair sunduğu bilgiler, kripto para birimlerinin gelecekteki fiyat hareketlerine dair önemli ipuçları içerdiğini göstermektedir. Bu geçmiş veriler, kripto paraların etkinliğini sürdürme kapasitelerini destekleyici bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Bitcoin, since its emergence in 2009, has significantly impacted various sectors, creating a continuous curiosity about how it should be assessed as an asset. Additionally, the uncertainty surrounding its role among traditional currencies has been a point of interest. However, it is generally acknowledged that the financial sector tends to respond more quickly than other sectors due to its inherent nature. With the emergence of other cryptocurrencies, the interactions in price volatility among different cryptocurrencies have been examined. A time series analysis has been conducted on the return rates of daily closing prices for five selected cryptocurrencies, namely Bitcoin, Litecoin, Ethereum, BNB, and Ripple, from January 1, 2018, to January 1, 2023 Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bnb, and Ripple. In addition to ARCH analysis providing meaningful volatility predictions, VAR analysis and Granger causality relationships were evaluated to support these findings. Information provided by conditional variance models from past periods indicates significant clues about the future price movements of cryptocurrencies. These historical data support the capacity of cryptocurrencies to maintain their effectiveness.