Birinci basamak polikliniğine başvuran erişkinlerde fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity levels in adults admitted in primary care polyclinics
- Tez No: 716937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Fiziksel aktivite bireysel ve toplum sağlığının korunmasında etkinliği ispatlanmış en önemli faktörlerdendir. Bu çalışmada Birinci Basamak için Fiziksel Aktivite Anketi (GPPAQ) ile birinci basamak hastalarının iş hayatı, ev içi ve sosyal yaşantılarında yaptıkları fiziksel aktivite, bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenip; yaş, cinsiyet ve medeni durumlarına göre karşılaştırılarak mevcut durumun ortaya konulması, bu şekilde bu bireylerde yol gösterici olunması ve hasta davranışlarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya birinci basamak aile sağlığı merkezimize çeşitli sağlık sorunlarıyla ya da kontrol amaçlı gelen toplam 510 katılımcıya Birinci Basamak için Fiziksel Aktivite Anketi (General Practice Physical Activity Questionnaire; GPPAQ) birebir yüzyüze görüşme yöntemiyle doldurulmuştur. Bulgular: Fiziksel aktivite indeksine göre katılımcıların 217'si (%42,5) hareketsiz, 180'i (%35,3) az hareketli, 77'si (%15,1) orta düzeyde hareketli ve 36'sı (%7,1) hareketli olarak belirlendi. Katılımcıların %70'inin yürüme hızı sabit ortalama hızda idi. Son hafta boyunca üç saatten fazla yürüyüş yapmış olanların %7,9'u hareketli fiziksel aktivite grubunda idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Physical activity is one of the most important factors with proven effectiveness i protecting individual and public health. In this study, it was aimed to reveal the current situation by determining the physical activities, knowledge, attitudes and behaviors of primary care patients and compared according to age, gender and marital status in their work life, home and social life, to be a guide in these individuals and to improve patient behaviors with the General Practice Physical Activity Questionnaire (GPPAQ). Methods : The GPPAQ was completed with face-to-face method in 510 participants admitted in our primary care family health center with health problems or for control purposes. Results: According to the physical activity index, 217(42.5%) of the participants were determined as inactive, 180 (35.3%) as moderately inactive, 77(15.1%) as moderately active and 36 (7.1%) as active. The walking speed of 70% of the participants was at a constant average speed.