Hegemonik çarpıtmalar: Mali olan ve güvenlik
Hegemonic distortions: The financial one and security
  1. Tez No: 716936
  2. Yazar: MURAT UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ekonomi güvenliği kavramı, özellikle uluslararası ilişkiler disiplini başta olmak üzere pek çok disiplin bağlamında ele alınmakta olup tartışmalı bir anlam içeriğine sahiptir. Kavramın bu tartışmalı anlam içeriğini maliye disiplini bağlamında ele almak ise, öncelikli olarak mali olanın anlam içeriğinin uluslararası ilişkiler disiplinindeki karşılığının ortaya çıkarılmasına bağlıdır. Buna bağlı olarak da bu çalışma kapsamında, mali olanın anlam içeriğinden hareketle güvenlikleştirme pratiğinde karşılığının ne şekilde açığa çıkabildiği sorgulanmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, mali olanın anlam içeriği gereği sahip olunan saf kamusallık hali dolayısıyla ekonomik tehditler de kamusal olan ile bağlantılı olarak değerlendirilmiştir. Maliye literatüründe piyasalaşmanın karşılığı, uluslarası ilişkiler literatüründe güvenlikleştirme pratiğinin değişen doğası ile açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bu doğrutltuda ekonomi güvenliğini anlam içeriği gereği ulusal güvenlik bağlamında kamusal olan olarak kabul eden neoliberal maliye anlayışının eleştirisi bu çalışmanın temelini oluşturmuştur. Maliye disiplini bağlamında uluslarası ilişkiler ve felsefi temelli bir sorgulama ile oluşturulan bu çalışmada, ekonomi güvenliği anlam içeriğinin sadece toplumsal anlamdaki gerekliliklerin sağlanmasıyla değil, aksine devlete ilişkin mali olan düzlemindeki karşılığının açığa çıkabilmesiyle gerçekleşebileceği vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu minvalde çalışmada uluslararası ilişkiler ve maliye disiplininde mali olan ve güvenlik üzerine kavramsal bir analiz yapılmaktadır. Böylece tez çalışması disiplinler içerisindeki ekonomi güvenliği kavramının anlamı üzerindeki muğlaklığı gidermeyi, mali olanın önemini ortaya koymayı, piyasadışı saf kamusal mal ve mali güvenlik kavramsallaştırmasını yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of economic security is discussed in the context of many disciplines, especially the discipline of international relations, and has a controversial meaning. Taking this controversial meaning content of the concept in the context of fiscal discipline depends primarily on revealing the equivalent of the meaning content of the financial one in international relations discipline. Accordingly, within the scope of this study, it has been tried to question how the equivalent of the financial thing can be revealed in the securitization practice based on the meaning content. For this purpose, economic threats are evaluated in connection with the marketization of public because of the pure publicity that is owned by the meaning content of the financial one. In this study, which was created with international relations and philosophical based inquiry in the context of fiscal discipline, it is tried to be emphasized that the content of the meaning of economic security can be realized not only by fulfilling the social requirements but, on the contrary, by revealing its counterpart in the fiscal plane of the state. In this regard, a conceptual analysis is made on the concepts of the financial one and security in international relations and finance discipline. Thus, the thesis study aims to eliminate the ambiguity on the meaning of the concept of economic security in disciplines, to reveal the importance of the financial one and to make the conceptualization of the state's financial security and non-market pure public good.