Fenolik bileşik içerikli bitki ekstraktlarının parmak izi reaktifi olarak kullanımı
Use of plant extract with phenolic compound as fingermark reagent
  1. Tez No: 716943
  2. Yazar: KEZİBAN KÜBRA YAZLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET BERKİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amino asitlerle tepkimeleri bilinen antosiyanin veya antrakinon yapısında doğal boyar maddeler içeren bitkileri kullanarak gizli parmak izlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Vitis vinifera L., Solanum melongena L., Musa cavendish, Aloe barbadensis L. Punica granatum L. ve Brassica oleracea L. Var. Capitata f. rubra DC. bitkileri seçilmiştir. Elde edilen bitki ekstraktlarının içeriğinde bulunan antosiyanin, antrakinon ve fenolik bileşiklerin varlığını ve/veya miktarlarını tespit etmek amacıyla nitel ve nicel analizler ve spektroskopik analizler (IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve Q-TOF) yapılmıştır. Parmak izi tesptitinde gözenekli yüzey olarak beyaz fotokopi kağıdı seçilmiştir. Fotokopi kağıdı üzerindeki parmak izleri, elde edilen bitki ekstraktlarının çözeltileri ile muamele edilmiş ve tüm ekstrakt çözeltilerinin parmak izi kalıntıları ile reaksiyona girerek oldukça kuvvetli fotolüminesans özellik gösteren görünür parmak izleri oluşturdukları tespit edilmiştir. Ayrıca eskime testleri ile 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 aylık izlerin parmak izi testleri de gerçekleştirilmiş ve yine bu izlerin görünür hale getirilmesi sağlanmıştır. DFO ile kıyaslandığında ise Brassica oleracea L. Var. Capitata f. rubra DC. ekstraktı ile DFO yöntemine kıyasla daha iyi sonuçlar elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to detect latent fingermarks by using plants containing natural dyes in the structure of anthocyanin or anthraquinone, which are known to react with amino acids. For this purpose, Vitis vinifera L., Solanum melongena L., Musa cavendish, Aloe barbadensis L., Punica granatum L. and Brassica oleracea L. Var. Capitata f. rubra DC. plants were selected. Qualitative and quantitative analyzes, and spectroscopic analyzes (IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve Q-TOF) were carried out to determine the presence and/or amounts of anthocyanin, anthraquinone and phenolic compounds in the obtained plant extracts. White copier paper was chosen as the porous surface in fingermark detection. Fingermarks on the copier paper were treated with the solutions of the obtained plant extracts and it was determined that all the extract solutions reacted with the fingermark residues to form visible fingermarks exhibiting very strong photoluminescent. In addition, aging tests and fingermark tests of 1 week, 1 month, 3 months and 6 months old traces were also carried out, and these fingermarks were made visible. When compared to DFO, it has been seen that better results can be obtained with extract of Brassica oleracea L. Var. Capitata f. rubra DC.