Erzincan Sancağında görülen salgın hastalıklar (1885-1914)
Epidemic in Erzincan Sanjak (1885-1914)
- Tez No: 716942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsanoğlu topluluklar halinde yaşadığı tarih boyunca birçok salgın hastalığın etkisi altında kalmıştır. Salgın hastalıklar, geçmişten günümüze etkileri ve sonuçları itibariyle insanları, devletleri, toplumları derinden etkilemiştir. Osmanlı Devleti de içinde bulunduğu coğrafi konumu itibariyle tarihin hemen hemen her döneminde salgınlara maruz kalmıştır. Tarihi süreç içerisinde salgınlarla karşı karşıya kalan Osmanlı Devleti'nde özellikle 19. Yüzyıl, hastalıklar bakımından sıkıntılı bir dönem olmuştur. Bu dönemde Osmanlı coğrafyasında salgın hastalıkların görüldüğü yerlerden biri de Erzincan Sancağıdır. Erzincan Sancağında görülen salgın hastalıklar bazen birkaç vaka ile sınırlı kalırken, bazen de büyük salgınlar halini alarak can kayıplarına sebep olmuştur. Salgın hastalıklara karşı bölgede karntinahaneler kurularak kordon usulü uygulanmış, imkanlar dahilinde doktorlar ve eczacılar tayin edilmiş, nizamnamelerle halk bilinçlendirilmeye çalışılarak birtakım tedbirler alınmıştır. Osmanlı Devleti genelinde faaliyete geçirilen bu uygulamalar Erzincan Kazası özelinde de benzer şekilde devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind has been under the influence of many epidemics throughout its history when it lived in communities. Epidemics have deeply affected people, states, and societies in terms of their effects and results from past to present. The Ottoman Empire has also been exposed to epidemics in almost every period of history due to its geographical location. In the Ottoman Empire, which faced epidemics in the historical process, especially the 19. century has been a troubled period in terms of diseases. In this period, one of the places where epidemic diseases were seen in the Ottoman geography was Erzincan Sanjak. While the epidemics seen in the Erzincan Sanjak were sometimes limited to a few cases, sometimes they took the form of large epidemics and caused loss of lives. In the region against epidemics, quarantines were established, cordon method was applied, doctors and pharmacists were appointed within the possibilities, and some measures were taken by trying to raise public awareness with regulations. These practices, which were put into operation throughout the Ottoman Empire, continued in a similar way in the Erzincan District.