4 numaralı Uşak Şer'iyye Sicilinin değerlendirilmesi ve transkripsiyonu
The transcription and review of the fourth Uşak Sharia Register
  1. Tez No: 716972
  2. Yazar: AYKUT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH GÜLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışma 4 numaralı Uşak Şer'iyye Sicili'nin değerlendirilmesi ve transkriptinden oluşmaktadır. Bununla birlikte elde ettiğimiz verileri kullanarak, defterin hazırlandığı sırada dönemin Uşak ekonomisine dair değerlendirmeler de yapılmıştır. Bu verileri temel alarak, toplumdaki borçlanmaları ve Müslüman, gayrimüslim arasındaki borç trafiği detaylandırılmış ve aktarılmıştır. Giriş bölümünde Uşak'ın köyleri, Uşak'ta kullanılan unvanlar, Uşak coğrafyası ve tarihi konu edilmiştir. Birinci bölümde ise Uşak ekonomisi incelenmiş ve Uşak'ta paranın el değiştirmesi üzerinde durulmuştur. Bu kısımda paranın el değişimi detaylı bir şekilde tablolar vasıtasıyla ortaya konulmuştur. Bunlar arasında Müslümanların kendi aralarında ve gayrimüslimler ile yaptığı borçlanma ayrıca gayrimüslimlerin kendi aralarında ve Müslümanlar ile yaptığı borçlanmalarda vardır. Ve yine her başlık altında elde edilen toplam veriler ayrı olarak aktarılmıştır. İkinci bölümde 4 Numaralı Uşak Şer'iyye Sicili'nin transkripti yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise aktarılan tüm veriler topu bir şekilde değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra Müslüman ve gayrimüslim arasındaki denge aktarılmış, borç alış-verişindek rolleri ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın temel amacı Uşak'ın iktisadi durumunun aydınlatılmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study is made up of the fact that the four number of Court Registers is evaluated and its transcript. In addition to that, assessments about Uşak's economy belonging to called term also has been carried out by using data that we have achieved that during the notebook has prepared. By considering these datas, dept raised in society and the dept relationship between Muslim and Non-muslim people has been elaborated and transfered. At the beginning of the thesis Uşak's villages, titles which are used in Uşak, Uşak's geography and its history have been mentioned. Uşak's economy has been analyzed and changing hand of money is mentioned. In this part, transformation of money has been presented in detailed by means of diagrams. There are also some dept raiseds related to Muslims and dept raised which is between Non-muslim people and Muslims among these diagrams. All amount datas has been transfered separately below each titles. Four number Court Registers takes part its transcript in the second part. All of datas which are transfered has been evaluated processionally at the end of thesis. Alongside, equilibrium which is between Muslim and Non-muslim people and their roles in dept trade has been exhibited. The main purpose of this study is to contribute that situation of Uşak's financial is enlightened.