Profesyonel sporcuların beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Examination of nutritional habits of professional athletes
  1. Tez No: 716971
  2. Yazar: KUDRET UZUNDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı profesyonel sporcularda bireysel ve takım sporcularının beslenme alışkanlıklarının incelenip, karşılaştırılması ve değerlendirilmesi üzerine yapılmıştır. Araştırmaya 211 bireysel sporcu 92 takım sporcusu katılmıştır. Bunların 147si kadın 156 erkek profesyonel sporcudur. Toplamda 303 sporcu ile bu çalışma yapılmıştır. Çalışmaya katılan profesyonel sporculara demografik özellikleri ve beslenme alışkanlıklarını ölçmek üzere Google dokümanlardan internet ortamında anket çalışması uygulamıştır. Anket toplamda 29 sorudan oluşmaktadır. Sporcuların verdiği cevaplara göre beslenme ortalamaları ve met değerleri bulunmuş değişkenler üzerinde test edilmiştir. Veriler test edilirken SPSS 22.0 for Windows paket programı ile analiz edilmiştir. SPSS programında sporcuların frekans, yüzde değerleri hesaplanmış one-way ANOVA testi ile T testleri yapılıp beslenme ortalamaları ile met değerleri arasında değişkenlere göre anlamlı bir fark var mıdır, bu değerlere bakılmıştır ve tablolar üzerinde gösterilmiştir. Yaş değişkenine göre beslenme ortalamalarında anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0,05). Yaş değişkenine göre met değerine baktığımızda anlamlı bir fark bulunmuştur(p0,05). Gelir durumlarında beslenme ortalamalarına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0,05). Met değerine göre gelir durumu yüksek olanlar olmayanlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur(p0,05). Met değerlerine göre anlamlı bir fark bulunmuştur(p0,05). Spor türüne göre met değerleri arasında anlamlı bir fark vardır(p0,05). Cinsiyetlerine göre met değerlerine baktığımızda anlamlı bir fark bulunmuştur(p0,05). Sporcuların medeni durumlarını met değerleri üzerinde karşılaştırdığımızda anlamlı kabul edilen bir fark bulunmuştur(p0,05). Profesyonel sporcuların sigara içme durumları beslenme ortalamalarına göre değerlendirildiğinde anlamlı bir fark bulunmuştur(p0,05). Profesyonel sporcuların alkol tüketme alışkanlıklarını beslenme ortalamalarına ve met değerlerine göre değerlendirdiğimizde bir fark bulunmamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine, compare and evaluate the nutritional habits of individual and team athletes in professional athletes. 211 individual athletes and 92 team athletes participated in the study. 147 of them are female and 156 are male professional athletes. This study was conducted with a total of 303 athletes. In order to measure the demographic characteristics and nutritional habits of professional athletes participating in the study, a questionnaire study was applied on the internet from Google documents. The survey consists of 29 questions in total. According to the answers given by the athletes, nutritional averages and met values were found a While testing the data, they were analyzed with the SPSS 22.0 for Windows package program.and tested on the variables. The frequency and percentage values of the athletes were calculated in the SPSS program, one-way ANOVA test and T tests were performed, and whether there was a significant difference between the nutritional averages and met values according to the variables, these values were examined and shown on the tables. There was no significant difference in the mean nutrition according to the age variable (p>0.05). When we look at the met value according to the age variable, a significant difference was found (p0.05). There was no significant difference in income status according to nutritional averages (p>0.05). A significant difference was found between those with a high income status according to the met value and those without (p0.05). A significant difference was found according to the met values (p0.05). There is a significant difference between the met values according to the type of sport (p0.05). When we look at the met values according to their genders, a significant difference was found (p0.05). When we compared the marital status of the athletes on the met values, a significant difference was found (p0.05). When the smoking status of professional athletes was evaluated according to their nutritional averages, a significant difference was found (p0.05). When we evaluated the alcohol consumption habits of professional athletes according to nutritional averages and met values, no difference was found (p>0.05).