Ortaokul 7. sınıf fen bilimleri dersi kuvvet, iş ve enerji ilişkisi konusu için teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretim süreçlerinin tasarlanması ve değerlendirilmesi
Designing and evaulating of technology enhanced teaching processes for 7th grade science lesson on the subject 'force, work and energy relations'
- Tez No: 716974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 7. sınıf Fen Bilimleri dersi Kuvvet ve Enerji ünitesinde yer alan Kuvvet, İş ve Enerji İlişkisi konusu için teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretim süreçlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesidir. İlgili kazanımlar için örnek teşkil etmesi hedeflenen ders planları geliştirilmiştir. Geliştirilen ders planları 63 fen bilimleri öğretmeni ve Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programında öğrenim gören 34 öğretmen adayı tarafından Teknolojiyle Zenginleştirilmiş Ders Planı Değerlendirme Formu (TZDPDF) kullanılarak öğretim sürecine uygunluk, teknoloji entegrasyonu ve materyal katkısı boyutları açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca 3 öğretmen ile ders planlarının uygulama sürecine yönelik derinlemesine inceleme gerçekleştirmek üzere nitel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, her iki katılımcı grubu da hazırlanan ders planlarının öğretim sürecine uygun ve ders süreçlerinde kullanılabilir olduğunu düşünmektedir. Katılımcılar, tüm kazanımlar için teknoloji ile zenginleştirilmiş ve materyalleri hazır ders planlarının sunulması gerektiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca, teknoloji ile zenginleştirilmiş bu tür ders planlarının geleneksel öğretim süreçlerinin yerine geçmesi gerektiğini görüşü büyük çoğunluktadır. Katılımcılar, teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretim süreçleri gerçekleştirmenin daha çok mesleki tatmin yaşamalarına katkı sağlayacağını düşünmektedirler. Bu çalışmanın, analiz sürecinden değerlendirme basamağına, teknoloji ile zenginleştirilmiş öğrenme ortamları oluşturma sürecine katkı sağlaması ve örnek teşkil etmesi beklenilmektedir. Eğitim Bilişim Ağı bu kapsamda kazanım, ders planı ve ilgili kazanımlar için kullanılabilecek materyal eşleşmesini sağlayacak ortam görevi üstlenebilir. Öğretmenlerin, öğretim süreçlerinin teknoloji ile bütünleştirilmesine öğrenci başarısı, motivasyon gibi farklı boyutları da göz önünde bulundurarak olumlu yaklaştıkları görülmektedir. Bu doğrultuda öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu için beklentileri ve ihtiyaçları analiz edilebilir ve dönüşüm süreci için gerekli adımlar planlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design, develop and evaluate technology enriched teaching processes for the subject of Force, Work and Energy Relationship in the Force and Energy unit of the secondary school 7th grade Science course. Lesson plans have been developed that are aimed to set an example for the relevant learning outcomes. The developed lesson plans were evaluated in terms of suitability for the teaching process, technology integration and material contribution dimensions by using the Technology Enriched Lesson Plan Evaluation Form (TZDPDF) by 63 science teachers and 34 pre-service science teachers studying in the undergraduate program of Science Education. In addition, qualitative interviews were conducted with 3 teachers to conduct an in-depth analysis of the implementation process of the lesson plans. According to the results of the research, both participant groups think that the lesson plans prepared are suitable for the teaching process and can be used in the course processes. Participants stated that for all learning outcomes, lesson plans enriched with technology and ready-made materials should be presented. In addition, the majority of the opinion is that such technology-enriched lesson plans should replace traditional teaching processes. Participants think that performing teaching processes enriched with technology will contribute to their professional satisfaction. It is expected that this study will contribute to the process of creating learning environments enriched with technology from the analysis process to the evaluation step and set an example. It can be suggested to present ready-made lesson plans enriched with technology for teachers.