Investigating the factors affecting customer engagement and the influence of customer engagement on brand loyalty in automobile online brand communities
Otomobil çevrimiçi marka topluluklarında müşteri bağlılığını etkileyen faktörler ve müşteri bağlılığının marka sadakatine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 716981
  2. Yazar: PELİN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi marka topluluklarında müşteri bağlılığı boyutlarını etkileyen faktörleri belirlemek ve müşteri bağlılığı ile sadakat boyutları arasındaki iç ve karşılıklı ilişkileri araştırmaktır. Bu çalışmada, konunun derinlemesine anlaşılması için nicel ve nitel analizler birleştirilmiştir. Nicel veriler, 721 otomobil çevrimiçi marka topluluğu üyesinden anketler yoluyla toplanmış ve yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Ardından, nicel çalışmanın sonuçlarını doğrulamak ve örtük faktörleri ve ilişkileri araştırmak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Genel olarak, müşteri bağlılığının farklı boyutlarının farklı faktörlerden etkilendiği gösterilmiştir. Sosyal kimlik, sosyal etkileşim bağları, algılanan eğlence, öz imaj geliştirme ve algılanan kullanışlılık, bilişsel bağlılığın temel itici güçleridir. Sosyal kimlik, özgecilik, algılanan zevk ve güvenin duygusal bağlılığı ve sosyal etkileşim bağlarını, sosyal kimlik, özgecilik, ücret ve güvenin davranışsal bağlılığı etkilediği bulunmuştur. Ayrıca, otomobil çevrimiçi marka toplulukları bağlamında hem müşteri bağlılığı hem de marka sadakati boyutları arasındaki ardışıklık teyit edilmiştir. Bu çalışma, yöneticilere marka topluluğu bağlılığı ve marka sadakati elde etmek için içgörüler sağlamaktadır ve müşterileri bilişsel, duygusal ve davranışsal olarak çevrimiçi marka topluluklarına dahil etmek için sosyal, kişisel ve motivasyona bağlı faktörlerin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, farklı faktör gruplarının bağlılığın her bir boyutu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla bu, müşteri bağlılığı boyutlarını marka sadakati boyutlarının ana itici gücü olarak öneren sınırlı çalışmalardan biridir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the factors affecting customer engagement dimensions in online brand communities (OBCs) and to investigate the intra- and inter-relationships between engagement and loyalty dimensions. In this study, quantitative and qualitative analyses were combined in order to gain an in depth understanding of the issue. Quantitative data were collected via questionnaires from 721 automobile OBC members and analyzed using structural equation modelling (SEM). Then, a semi-structured interview was conducted to confirm the results of the quantitative study and to investigate the implicit factors and relationships. Overall, it was shown that different dimensions of customer engagement were influenced by different factors. Social identity, social interaction ties, perceived enjoyment, self-image enhancement and perceived usefulness were the key drivers of cognitive engagement. Social identity, altruism, perceived enjoyment and trust were found to influence emotional engagement and social interaction ties, social identity, altruism, remuneration and trust were found to influence behavioral engagement. In addition, the consecutiveness between the dimensions of both customer engagement and brand loyalty were confirmed in the context of automobile OBCs. This study provides insights to managers in order to achieve brand community engagement and brand loyalty and highlights the importance of social, personal and motivational factors to engage customers cognitively, emotionally and behaviorally to OBCs. The effects of different factor groups on each dimension of engagement were investigated in this study. To the best of our knowledge, this is one of the limited studies that suggest customer engagement dimensions as a driver of brand loyalty dimensions.