4-6 yaş çocuğu olan asker babalara ve eşlerine verilen 'çocukları dikkate almak' programının etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the 'taking children into consideration' program given to military fathers and their spouses with 4-6 YEARS-old children
- Tez No: 716997
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SOYDAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Değişen toplum yapısıyla birlikte babalar kendilerini çocuğunun yaşamına dâhil edebilmek için farklı arayışlara girmişlerdir. Bu arayış ebeveynler için hazırlanan ebeveyn müdahale programlarıyla cevap bulmuştur. Yapılan çalışmalarda babaların çocuklarıyla ilişkilerini etkileyen birçok faktör arasında meslek gruplarının da etkili olduğu görülmüştür. Yoğun stres, baskı ve kaygı uyandıran meslek grubu olarak ise askeri personel olarak çalışan babaların meslekleri olduğu fark edilmiştir. Bu nedenle bu araştırma 4-6 yaş Çocuğu Olan Asker Babalara ve Eşlerine Verilen“Çocukları Dikkate Almak”Programının Etkililiğinin İncelenmesi olarak amaçlanmıştır. Çocukları Dikkate Almak Programı'nın Türkçe' ye uyarlanmış hali 2 farklı anne ve baba grubu dâhilinde, annelere ve babalara ebeveyn müdahale programı olarak sunulmuştur. Program haftada 1 saat 2 oturum olmak üzere toplam 12 oturum 6 hafta sürecinde uygulanmıştır. Örneklem, 4-6 yaş aralığında çocuğu bulunan 12 asker baba, eşleri(anneler) ve onların çocuklarıyla yapılmıştır. Araştırmada ön test son test kontrol grupsuz deneysel desen kullanılmıştır. Çocuklar için“Denham Duygu Anlama Testi”ve“Sosyal Problem Çözme Becerileri Ölçeği”, anne ve babalar içinde“Çocukların Duygularına Verilen Tepkiler Ölçeği”ve“Çocukların Olumsuz Duyguları ile Baş Etme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde nicel veriler için SPSS.24 paket programı kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken örneklem grubu küçük oluğu için non-parametrik testlerin kullanılmıştır. Eğitim programı öncesi ve sonrasında ölçek ve alt boyut puanları arası farklılıkların belirlenmesi için non-parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları,“Çocukları Dikkate Almak”Programı'nın ebeveynlerin olumlu duygu sosyalleştirme davranışlarını artırdığı görülmüştür. Ebeveyn davranışlarına bağlı olarak çocukların duygu düzenleme becerilerinde ve sosyal problem çözme becerilerinde artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the changing social structure, fathers have sought different ways to include themselves in the life of their children. This search has been answered by parent intervention programs prepared for parents. Studies have shown that occupational groups are also effective among many factors that affect fathers' relationships with their children. It has been noticed that fathers working as military personnel are the occupations that cause intense stress, pressure and anxiety. For this reason, this research was aimed to examine the effectiveness of the“Tuning in to Kids”Program Given to Military Fathers with Children aged 4-6. The Turkish version of the Tuning in to Kids Program was presented to mothers and fathers as a parent intervention program within 2 different mother and father groups. The program was implemented for a total of 12 sessions for 6 weeks, 2 sessions for 1 hour per week. The sample was made with 12 military fathers, mothers and their children who have children between the ages of 4-6. Experimental design without pre-test post-test control group was used in the study.“Denham's Affect Knowledge Test”and“Social Problem Solving Skills Scale”for children,“Responses to Children's Emotions Questionnaire”and“Coping with Children's Negative Emotions Scale ”were used for parents. SPSS.24 package program was used for quantitative data in the analysis of the data. While analyzing the data, non- parametric tests were used for the small sample size. Wilcoxon Signed Ranks test, one of the non-parametric tests, was used to determine the differences between scale and sub-dimension scores before and after the training program. The findings of the study showed that the“Tuning in to Kids”Program increased the positive emotion socialization behaviors of parents. It has been observed that there is an increase in children's emotion regulation skills and social problem solving skills depending on parental behaviors.