İşitme cihazı kullanan bireylerde benlik algıları ve depresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between self-perceptions and depression levels in individuals using hearing aids
- Tez No: 717042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, işitme engelli bireylerin benlik algıları ile depresyon belirti düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne müracaat eden veya bu klinikte takip edilen gönüllü katılımcılardan oluşturmaktadır. Normal işitmeye sahip olan bireyler ise rastgele seçilmiş gönüllü kişilerden oluşmaktadır. Çalışmaya toplam 81 işitme engelli birey dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan katılımcılar 19-65 yaş aralığındadır. İşitme engelli bireylerin benlik algılarının düşük düzeyde olduğu görüldü. İşitme engelli bireylerin depresyon düzeyinin orta düzeyde olduğu görüldü. Demografik özelliklere göre işitme engelli bireylerin benlik algılarında anlamlı farklılık saptanmadı. Demografik özelliklere göre işitme engelli bireylerin depresyon düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Benlik algısı ile depresyon arasında negatif yönlü, yüksek düzeyde ilişki saptandı. Başka bir ifadeyle benlik algısı arttıkça depresyon düzeyinin azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the self-perceptions of hearing-impaired individuals and their depression symptom levels. The sample of the study consists of volunteer participants who applied to Dr Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital or were followed in this clinic. Individuals with normal hearing consist of randomly selected volunteers. A total of 81 hearing impaired individuals were included in the study. Participants in the study are between the ages of 19-65. It was observed that the self-perceptions of the hearing impaired individuals were at a low level. Depression level of hearing impaired individuals was found to be moderate. No significant difference was found in the self-perceptions of hearing impaired individuals according to demographic characteristics. There was no significant difference in depression levels of hearing impaired individuals according to demographic characteristics. A negative, high-level relationship was found between self-perception and depression. In other words, as self-perception increased, the level of depression decreased.