The effects of online teaching on the emotional state, online readiness, and perceived identity among English preparatory program instructors
Çevrimiçi eğitimin İngilizce hazırlık programı eğitmenlerinin duygusal durum, çevrimiçi hazır bulunuşluk ve algılanan profesyonel kimlik üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 717041
  2. Yazar: BÜLENT YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Koronavirus salgınına reaksiyon olarak çevrimiçi öğretimin uygulanmasına geçişten itibaren, özellikle özel üniversitelerin hazırlık okullarındaki eğitimcilerin duygusal ve mesleki tutum ve davranışlarını, karşılaştıkları zorlukları ve bu denli yoğun bir çevrimiçi eğitime ne seviyede hazır olduklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca EPP eğitmenlerinin duygusal durumu ile çevrimiçi öğretime hazır olmaları arasındaki ilişkiyi de açıklamaya çalışmaktadır. Verileri toplamak için karma yöntem tasarımı kullanıldı. Chen (2016) tarafından hazırlanan Öğretmen Duygu Envanteri (TEI) ve Bernard (2004) tarafından geliştirilen Çevrimiçi Öğrenime Hazırlık (ROL) aracılığıyla, 5 farklı vakıf üniversitesi İngilizce Hazırlık Programına (N = 100) kayıtlı katılımcılardan nicel veriler toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri Baran ve arkadaşları (2013) tarafından oluşturulan Çevrimiçi Öğretmen Etnografik Görüşmesi (OTEI) aracılığıyla toplanmış olup Medipol Üniversitesi Hazırlık Programı'nda görev yapan eğitmenlerin katılımı (N = 10) sağlanmıştır. Araştırmanın nicel sonuçları, İngilizce hazırlık eğitmenlerinin çevrimiçi öğretim yaparken çoğunlukla olumsuz bir duygu geliştirdiğini ortaya koymuştur. Dahası, bu çalışma cinsiyetin, eğitim geçmişinin veya meslekteki deneyimin İngilizce hazırlık eğitmenlerinin çevrimiçi hazır olma durumunu etkilemediği bulunmuştur. Bulgular ayrıca duygusal durumları ile çevrimiçi hazır bulunuşlukları arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Son olarak, öğretmen duygu envanteri ölçeğinin sonuçlarını destekleyen çevrimiçi öğretmen görüşme bulgularına göre İngilizce hazırlık eğitmenlerinin algılanan mesleki kimlik olguları olumsuz yönde etkilenmiştir. Bulgular ayrıca, İngilizce hazlırlık eğitmenlerinin, düşük öğrenci katılımından öğrenciler ve eğitmenler arasında etkileşim olmamasına kadar çeşitli zorluklarla karşılaştığını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The current study, specifically, aims to investigate the English Preparatory (EPP) instructors' emotional state, readiness for online teaching, their perceived professional identity, as well as the challenges they faced during online practices. The study also attempted to find out the relationship between the EPP instructors' emotional state and their readiness for online teaching. A mixed-method design was used to collect the data. Through Teacher Emotion Inventory (TEI) by Chen (2016) and Readiness for Online Teaching (ROL) by Bernard (2004), the quantitative data were collected from the participants enrolled in 5 different foundation universities' English Preparatory Programs (N=100). The qualitative data of the study were collected through Online Teacher Ethnographic Interview (OTEI) by Baran et al. (2013), with the participation of the EPP instructors working at the Medipol University Preparatory Program (N=10). The quantitative results of the study revealed that EPP instructors mostly developed a negative emotion when teaching online. Furthermore, this study found that gender, educational background, or years of experience in the profession did not influence EPP instructors' online readiness. The findings also showed that there was a positive relationship between their emotional state and online readiness. Finally, supporting the results of the TEI scale, the qualitative findings obtained through EOTP indicated that EPP instructors' perceptions of perceived professional identity were impacted negatively. The findings also showed that EPP instructors experienced various challenges ranging from low student participation to absence of interaction between students and instructors.