Hasan Sezâyî'nin hayatı, eserleri, halîfeleri ve tasavvufî görüşleri
Hasan Sezayi's life, works, caliphs and his views on sufism
- Tez No: 717044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Hasan Sezâyî Efendi, 1080/1669'da Mora, Gördüs'te (Korint) dünyaya gelmiştir. Venedikliler'in 1098/1687'de Mora'ya istîlâsı sonucunda 18 yaşında İstanbul'a, bir müddet sonra Edirne'ye gelmiş, burada Halvetiyye Kolu Gülşeniyye Tarîkatı'na intisap etmiştir. Hasan Sezâyî Efendi, kendi mahlasına nisbet edilen Sezâiyye'nin kurucusudur. Sezâyî Efendi, Dîvân ve Tekke edebiyatı tarzındaki şiirleri ile dikkat çekmektedir. Bu yönüyle döneminin Tekke edebiyatı temsilcilerinden sayılmıştır. Daha çok Dîvân'ı ile meşhur olan Sezâyî'nin en az onun kadar önemli bir başka eseri de Mektûbât'ıdır. Bu bilgilerden hareketle çalışmamızın birinci bölümünde başta Hasan Sezâyî Efendi'nin eserleri olmak üzere birçok farklı kaynağa müracaat edilerek hayatı, kişiliği, eserleri, halîfeleri, te'sirleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Tasavvuf ve tarîkat mes'eleleri, nefs ve nefsle mücâdele yolları, hal ve makamlarla ilgili tasavvufî görüşleri Dîvân ve Mektûbât'ı ışığında sunulmuştur. Bu çalışmamızla hedefimiz hayatı, kişiliği, eserleri ve ağırlıklı olarak daha önce ele alınmamış tasavvufî görüşlerine değinerek bir Hasan Sezâyî portresi oluşturabilmektir.
Özet (Çeviri)
Hasan Sezâyî Efendi was born in Mora, Gordus (Corinth) in 1080/1669. As a result of the Venetians' invasion of the Peloponnese in 1098/1687, he came to Istanbul at the age of 18, and after a while to Edirne, where he joıned the Halvetiyye Branch Gülşeniyye Sect. Hasan Sezâyî Efendi is the founder of Sezaiyye, which is attributed to his own pseudonym. Sezâyî Efendi draws attention with his poems in the style of divan and lodge literature. In this respect, he was considered one of the representatives of dervish lodge literature of his period. Another work of Sezâyî, who is mostly famous for his Dîvân, is at least as important as his Dîvân is Mektûbâtı. Based on these information, in the first part of our study, information about his life, personality, works, caliphs were given by applying to many different sources, especially the works of Hasan Sezâyî Efendi. In the second part, his views on status and ranks, Sufism and sect problems, nafs and the ways to struggle with nafs, were presented in the light of his Dîvân and Mektûbât. Our aim with this study is to create a portrait of Hasan Sezâyî by referring to his life, personality, works and his mystical views that have not been discussed before.