Sound velocity in dense matter such as neutron stars
Nötron yıldızları gibi yoğun maddelerde ses hızı
  1. Tez No: 717050
  2. Yazar: LEYLA OĞUROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yoğun madde olarak adlandırılan yüksek yoğunluktaki maddelerin özellikleri teorik ve deneysel olarak son zamanlarda ele alınan önemli bir konudur. Normal nükleer yoğunluğunun yaklaşık on katı kadar baryon yoğunluğunun olduğu çok yoğun bir sistemde, nukleonlardan, pionlardan, hadronlardan oluşan kompozit madde birbiri üstüne çökmesi sonucu quark ve gluonlardan oluşan yeni bir madde formu oluşabilir. Bu geçiş, evrenin oluşumu sırasında büyük patlamanın ilk mikrosaniyesinde, Nötron yıldızının çekirdek kısmında veya parçacık hızlandırıcılarında kütleli çekirdeklerin çok yüksek enerjide çarpıştırılması sırasında görülebilir. Bu tezde, yoğun maddenin hal denklemini ele almak için bazı yaklaşımları analiz edeceğiz. Bu yaklaşımlar doğrultusunda ses hızının ışık hızını aşmaması gerekliliği göz önünde bulundurularak yoğun maddede yoğunluk ve basınçla ilişkili olan ses hızı hesaplanacak. Diğer taraftan, bahsedilen bu gereklilik yoğun maddenin olası hal denklemleri için bir sınırlandırma getirir.
Özet (Çeviri)
Properties of matter at ultra-high density, called dense matter, is an important subject that has been studied theoretically and experimentally in recent years. In a very dense system, a composite matter consisting of nucleons, pions, hadrons would overlap, so the new form of matter constituting quarks and gluons would occur at a baryon density of around ten times the ordinary nuclear density. Such a transition could have appeared in the early universe during the first microsecond of the Big Bang, in the core of a Neutron Star, or during high energy collisions of massive nuclei in terrestrial particle accelerators. In this thesis, we will analyze some approaches addressing the equation of state (EoS) of dense matter. Specifically, the speed of sound, which is a complicated function of state functions such as density and pressure in dense matter, will be studied within various approaches by considering the fact that the speed of sound should not exceed the speed of light, which puts a constraint on possible equations of state.