Geçici koruma kapsamındaki suriyelilerin entegrasyonu
Integration of Syrians with temporary protection status
- Tez No: 717100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünyada geçici koruma ve geçici korumaların yerel bazda entegrasyonu büyük önem taşımaktadır. Uluslararası koruma hukuku içerisinde temel kavramlar ile uluslararası hukuk içerisinde geçici koruma rejiminin kavramlaşmasına zemin hazırlayan unsurların ana hatları ile incelenmesi sonucunda Türk hukuku içerisinde geçici koruma rejimi ele alınarak incelemesi gerçekleşmiştir. Türk hukuku açısından geçici koruma incelendiğinde bunun Anayasa'nın 16. Maddesi uyarınca yabancıların hak ve özgürlüklerinin kanunla sınırlandırılması ilkesine uygun olmadığı görülmektedir. Türkiye'de geçici koruma kararının Yönetmeliğin 9. Maddesi uyarınca İçişleri Bakanlığı'nın teklifi sonucunda Bakanlar Kurulu tarafından alınmaktadır. Bu süreç içerisinde kişilerin uluslararası koruma başvurularının askıya alındığı belirlenmiştir. Türkiye'ye Suriye'de yaşanan karışıklıklar nedeniyle kitlesel bir akın meydana gelmiştir. Bu akın sonucunda geçici olarak birinci madde uyarınca geçici koruma rejimi kullanılmaya başlamıştır. Nisan 2011'den sonra Türkiye'ye gelen ve sınırları geçen Suriye vatandaşları, vatansızlar ve mülteciler uluslararası koruma başvurusunda bulunsalar dahi geçici koruma altına alındıkları görülmektedir. Suriye'den kitlesel akın halinde gelen bu kimselere geçici koruma uygulandığı sürece bireysel koruma başvurusunda bulunsalar bile koruma başvurularının işleme konulamayacağı belirtilmektedir. Çalışmanın amacı geçici korumanın yerel bazda entegrasyonunun sağlanmasına ortaya çıkan durumların incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmada geçici korumanın yerel bazda entegrasyonu nasıl sağladığı ve neye göre oluştuğu sorularına yanıt aranmıştır. Bu çalışmada da geçici korumaların yerel bazda entegrasyonu incelenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Integration of temporary protection and temporary protection on a local basis in the world is of great importance. As a result of the basic concepts in international protection law and the elements that lay the groundwork for the conceptualization of the temporary protection regime in international law, the temporary protection regime in Turkish law has been examined and examined. When temporary protection is examined in terms of Turkish law, it is seen that this is not in accordance with the principle of limiting the rights and freedoms of foreigners by law in accordance with Article 16 of the Constitution. In Turkey, the temporary protection decision is taken by the Council of Ministers as a result of the proposal of the Ministry of Interior in accordance with Article 9 of the Regulation. During this process, it was determined that the international protection applications of individuals were suspended. There has been a massive influx into Turkey due to the turmoil in Syria. As a result of this influx, the temporary protection regime started to be used temporarily in accordance with the first article. It is seen that Syrian citizens, stateless people and refugees who came to Turkey and crossed the borders after April 2011 are placed under temporary protection even if they apply for international protection. It is stated that as long as temporary protection is applied to these people who came in mass influx from Syria, even if they apply for individual protection, their protection applications cannot be processed. The aim of the study has been determined as the examination of the situations that arise in ensuring the integration of temporary protection on a local basis. In the study, answers were sought to the questions of how temporary protection provides integration on a local basis and how it is formed. In this study, the integration of temporary protections on a local basis has been examined and interpreted.