Yaşlılarda sağlıklı yaşlanma ve etkileyen faktörler
Healthy aging and influencing factors among elderly people
  1. Tez No: 717099
  2. Yazar: ZEHRA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA SEÇGİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı, yaşlı bireylerde sağlıklı yaşlanmayı etkileyen faktörleri belirlemektir. Kesitsel olarak planlanan çalışmanın örneklemini İstanbul'da üç huzurevinde yaşayan 65 yaş ve üstü, yatağa bağımlı, psikiyatrik hastalığı, görme, duyma ve konuşma problemi olmayan, demans ve alzheimer tanısı almayan 249 birey oluşturdu. Araştırmada veriler, Kişisel Bilgi Formu, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Mini Nutrisyonel Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu, Standardize Mini Mental Durum Testi, Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, ki-kare analizi, t-testi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 78,2±7,85 olup, %62,2'si kadın, %37,8'i erkektir. Bireylerin büyük çoğunluğu bekar (%75,5), %35,4'ü üniversite mezunu ve tamamına yakını (%99,2) çalışmamaktadır. Araştırmada sağlıklı yaşlanma oranı %38,5'tir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the factors of influencing healthy aging among elderly individuals. The sample of the study which was planned cross-sectionally, consisted of 249 individuals aged 65 and over, living in three nursing homes in Istanbul, bedridden, without psychiatric illness, vision, hearing and speech problems, and not diagnosed with dementia and alzheimer. Data were collected by Personal Information Form, Katz Daily Living Activities Index, Mini Nutritional Assessment Short Form, The Standardized Mini Mental State Examination, Physical Activity Scale for Elderly and The Satisfaction with Life Scale. Descriptive statistical methods of chi-square analysis, t-test and logistic regression analysis were used to evaluate the data. The average age of the participants were 78.2±7.85, 62.2% of them were women and 37.8% were men. Most of individuals were single (75.5%), 35.4% were university graduates and almost all (99.2%) were unemployed. Healthy aging rate in the research was found as 38.5%.