Lumbal bölgede interspinöz boşluğun ve processus spinosus'ların morfometrik ölçümleri
Morphometric measurement of interspinous space in the lumbar region
- Tez No: 717104
- Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU, DOÇ. DR. İLHAN BAHŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Lumbal spinal stenoz, lumbal bölgenin anatomik yapısını ve morfometrik değerlerini etkileyen, dejeneratif değişikliklerden kaynaklanan bir sendromdur. Son yıllarda lumbal spinal stenoz tedavisi için minimal invaziv tekniklere ilgi artmaktadır. İnterspinöz cihaz implantasyonu, lumbal spinal stenoz tedavisi için minimal invaziv bir alternatiftir. İnterspinöz cihaz implante edilecek bölgenin anatomik yapısının ve morfometrik değerlerinin bilinmesi, interspinöz cihaz tasarımı ve implantasyonunun başarısını arttırabilir. Bu nedenle processus spinosus'ların ve interspinöz boşlukların morfometrik değerleri önemlidir. Bu çalışmada 18-65 yaş aralığında 215 bireyin (Erkek: 100, Kadın: 115), manyetik rezonans görünteleme yöntemi ile elde edilen lumbal bölge görüntüleri üzerinde, processus spinosus'ların ve interspinöz boşlukların yükseklik ve uzunluğu, processus spinosus'ların genişliği, spino-laminar açı ölçümleri yapıldı. Ölçülen değerlerin cinsiyet, yaş, kilo, boy ve vücut kitle indeksi ile korelasyonu incelendi. Bazı seviyelerde processus spinosus ve interspinöz boşluk yüksekliğinin ve uzunluğunun, erkeklerde kadınlardan daha fazla olduğu görüldü. Birçok seviyede yaş arttıkça processus spinosus ve interspinöz boşluk yüksekliğinin azaldığı, uzunluğunun arttığı, kilo arttıkça processus spinosus yüksekliğinin azaldığı, genişliğinin arttığı, processus spinosus ve interspinöz boşluk uzunluğunun arttığı, boy arttıkça processus spinosus ve interspinöz boşluk yükseklik ve uzunluğunun arttığı, vücut kitle indeksi arttıkça processus spinosus ve interspinöz boşluk yüksekliğinin azaldığı, processus spinosus genişliğinin arttığı saptandı. Bu sonuçların interspinöz cihaz tasarımı ve implantasyonunda dikkate alınması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Lumbar spinal stenosis is a syndrome resulting from degenerative changes that affect the anatomical structure and morphometric values of the lumbar region. In recent years, interest in minimally invasive techniques for the treatment of lumbar spinal stenosis has increased. Interspinous device implantation is a minimally invasive alternative for the treatment of lumbar spinal stenosis. Knowing the anatomical structure and morphometric values of the region where the interspinous device will be implanted can increase the success of interspinous device design and implantation. Therefore, the morphometric values of the spinous process and interspinous spaces are important. In this study, the height and length of the spinous process and interspinous spaces, the width of the spinous process, the spino-laminar angle measurements were made. The correlation of measured values with gender, age, weight, height, and body mass index were examined. The height and length of the spinous process and interspinous space at some levels were higher in males than females. At many levels, as age increases, the height of the spinous process and interspinous space decreased, its length increased, as the weight increased, the height of the spinous process decreased its width increased, the length of the spinous process and interspinous space increased, the height and length of the spinous process and the interspinous space increased as the body mass index increased. It was determined that the height of the spinous process and interspinous space decreased, and the width of the spinous process increased. It was concluded that these results should be taken into account in interspinous device design and implantation.