Maksiller ve mandibular alveol kemik yüksekliklerinin panoramik radyografi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of maxillary and mandibular alveolar bone heights with panoramic radiography and cone-beam computed tomography images
  1. Tez No: 717103
  2. Yazar: DOĞUKAN SEVLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz diş hekimliğinin en güncel konulardan biri olan implant operasyonu ve diğer cerrahi operasyonların planlamalarında kullanılacak olan radyografik yöntemin seçimi çok büyük bir önem arz etmektedir. İki boyutlu radyografilerden üç boyutlu radyografi yöntemlerine kadar kullanılabilecek birçok yöntem mevcuttur. Çalışmalar günümüzde halen daha en çok kullanılan yöntemin dental panoramik radyografi (DPR) olduğunu göstermektedir. Buradan yola çıkarak çalışmamızın amacı DPR görüntüleri üzerinde yapılan maksilla ve mandibula alveol kemik yükseklikleri ölçümlerinin altın standart kabul edilen konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) verileri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmaya belirlenen kriterlere uyan 100 bireyin DPR ve KIBT görüntüleri dahil edilmiştir. Radyografik görüntüler 10 bölgeye ayrılarak toplamda 1000 bölge olarak değerlendirildi. Bu bölgeler aynı zamanda bölgede diş varlığına göre 476 dişli, 524 dişsiz bölge olarak da değerlendirildi. Yapılan karşılaştırma sonucunda sadece mandibula anterior bölgede anlamlı bir fark görüldü ve DPR verileri KIBT verilerinden daha yüksek bulundu. Dişli ve dişsiz olarak sınıflandırarak yapılan karşılaştırmada dişsiz bölgelerde DPR ve KIBT verileri arasında anlamlı fark bulunmazken, dişli bölgelerde sadece mandibula anterior bölgede anlamlı bir fark bulundu ve DPR verileri KIBT verilerinden daha yüksek bulundu. Ayrıca yaş ve cinsiyetin ölçümler üzerinde anlamlı bir fark oluşturmadığı gözlendi. Çalışmamızın sonucu olarak DPR ölçümleri de implant operasyonları ve diğer cerrahi operasyon planlamalarında güvenle kullanılabilir. Mandibula anterior bölgede ve kompleks vakalarda KIBT verilerinden yararlanmak hekimi ve hastayı komplikasyonlardan koruyabileceği düşünülmektedir. Ancak çalışma sonuçlarını destekleyecek invivo çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The selection of the radiographic method to be used in the planning of implant operation and other surgical operations, which is one of the most current issues in today's dentistry, is of great importance. There are many methods that can be used, from two-dimensional radiographs to three-dimensional radiography methods. Studies show that dental panoramic radiography (DPR) is still the most used method today. From this point of view, the aim of our study is to compare the maxilla and mandible alveolar bone height measurements made on DPR images with cone beam computed tomography (CBCT) data, which is considered the gold standard. DPR and CBCT images of 100 individuals who met the determined criteria were included in the study. Radiographic images were divided into 10 regions and evaluated as 1000 regions in total. These regions were also evaluated as 476 toothed and 524 toothless regions according to the presence of teeth in the region. As a result of the comparison, a significant difference was observed only in the anterior region of the mandible, and DPR data were higher than CBCT data. In the comparison made by classifying as toothed and edentulous, there was no significant difference between DPR and CBCT data in edentulous regions, a significant difference was found only in the anterior region of the mandible in toothed regions, and DPR data were found to be higher than CBCT data. In addition, it was observed that age and gender did not make a significant difference on the measurements. As a result of our study, DPR measurements can also be used safely in implant operations and other surgical operation planning. It is thought that using CBCT data in the anterior region of the mandible and in complex cases can protect the physician and the patient from complications. However, in vivo studies are needed to support the results of the study.