Böbrek ve karaciğer nakli alıcılarında anksiyete, depresyon, sosyal destek ve sosyodemografik özelliklerin umut düzeyine etkisi
The effect of anxiety,depression,social support and sociodemographic features on hope in kidney and liver transplant recipients
- Tez No: 717120
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARAYURT, DOÇ. DR. GÜLSÜM NİHAL ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma böbrek ve karaciğer nakli alıcılarında anksiyete, depresyon, sosyal destek, sosyodemografik ve klinik özelliklerin umut düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda olup, örneklemi böbrek (n=100) ve karaciğer (n=92) nakli yapılmış toplam 192 alıcı oluşturmuştur. Veriler, Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, Algılanan Elde Edilebilir Destek Ölçeği ve Herth Umut İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, yüzyüze görüşme yöntemi ve hastaların dosya kayıtlarından faydalanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, together with social support, depression and anxiety in kidney and liver transplant recipients; The aim of this study was to examine the effects of sociodemegraphic and clinical characteristics such as gender, marital status, employment status, health insurance, age, education status, monthly income, donor type, chronic disease, type of transplant and the time elapsed since the date of organ transplant on the level of hope. The study is of descriptive and cross-sectional design, and the sample consisted of 192 recipients with kidney and liver transplantation. Sociodemographic and Clinical Characteristics Form, Hospital Anxiety Depression Scale, Perceived Available Support Scale (PASS) and Herth Hope Index were used to collect data. Data were collected using face-to-face interview method and patient file records. Number, percentage, mean and multiple regression analysis were used to evaluate the data.