Şâfiî usûlcülerine göre lafzın umûm ifade etmesi
The expression of the laughter according to the Shafii users
  1. Tez No: 717119
  2. Yazar: ORHAN AKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Usûlcüler, kapsamlarını göz önününde bulundurarak lafızları âmm, hâs, mutlak, mukayyed, müşterek ve müevvel olarak taksim etmişlerdir. Araştırmamızda bu kavramları ele aldık. Bu kavramları şafii ve fukaha usûlcülerin yaklaşımlarını göz önününde bulundurarak inceledik. Şafii usûlcülerin bu kavramlara bakışları fukaha usûlcülerden farklı olduğu için birinci bölümde fukaha usûlcülerine göre bu kavramların sözlük ve terim anlamlarını inceledik. İkinci bölümde, şafii usûlcülerin bu kavramlara bakışlarını göz önünde bulundurarak bu kavramların terim anlamlarını inceledik. Özellikle mutlak ve müşterek kavramları hakkında meydana gelen ihtilafları âyet ve hadislerden örnekler getirerek inceledik.
Özet (Çeviri)
Considering their scope, the Usulists divided the words as common, hâs, absolute, mukayyed, joint and muevvel. We discussed these concepts in our research. We examined these concepts by considering the approaches of shafi'i and fuqaha usulists. Since the viewpoints of the Shafi'i scholars on these concepts are different from those of the fuqaha scholars, in the first chapter, we examined the dictionary and terminology of these concepts according to the fuqaha scholars. In the second part, we examined the term meanings of these concepts, taking into account the views of Shafi'i scholars. In particular, we examined the disagreements about the concepts of absolute and common by bringing examples from verses and hadiths.