Antik Devirde Lydia'da panayırlar, fuarlar ve pazar yerleri
Fairs and markets in Lydia in Antiquity
- Tez No: 71713
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmacıların çoğu periyodik pazarları başlıca kırsal alay olarak tanımlar. Periyodik pazarlar genelde ilkel iletişim, yetersiz ulaşım ve genel olarak düşük hacimli mal değişimiyle beraber tarıımlarımıştır. Ancak, kırsal bölgelerde olduğu gibi büyük kentlerde de periyodik pazarlar kuruluyordu. Kentlerde kurulan pazarlara köylüler de katılıyor, kendi kendilerine karşılayamadıkları ihtiyaçlarını buralardan sağlıyorlardı. Antik dünyadaki insanlar panayırların ticaretteki yerinin önemini biliyorlardı. Çünkü ne zaman büyük insan topluluğu biraraya gelse para akışını da beraberinde getirir. Böylece bu bölgenin gelişmesi de mantıklıdır. Bu yüzden panegyris konu olduğunda ekonomik yönü tartışılır. Antik yazarlardan panegyriste neler satıldığım neler yapıldığım öğrenebiliyoruz. Periyodik pazarların birden fazla ekonomik fonksiyona sahip olduklarım görebiliriz. Kırsal bölgede zanaatkarlar ürünlerinin satılmasının yanısıra köylülerin de mal fazlasını elden çıkardıkları yerlerdir. Periyodik pazarları ziyaret eden insanların sayısı önemlidir. Ziyaretçilerin sayısı, pazarın ulaşabildiği etki alam ve kurulma sıklığına bağlıdır.Panegyrise katılan ziyaretçi sayışım birtakım faktörler etkiliyordu. Bunlardan en önemlisi coğrafik faktördü. Doğal olarak sahildeki bir festivali ziyaret etmek, iç bölgelerdeki bir festivali ziyaret etmekten daha kolaydı. Panegyrislerin ekonomik boyutu olmasına rağmen sosyal boyutu gözardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Most of the scholars define periodic markets as a rural phnomenon. Periodic markets also defined as where the primitive communication with the sufficient transportation and where the low woluminous good transformation had occured. Besides, both in the rural areas and in the big cities there were being set up periodic markets. Peasents were also participating the markets and they were covering their needs from them. In the ancient world, people had known the importance of the panegyris' role in the trade. Because when the huge amount of people come together, it also brings money circulation with itself. Thus, the improvement of this area is abvious. That's why, when we talk about panegyris' economical aspect is often questioned of. When we look at the ancient authors' works we learn what kind of things were sold in the panegyris and how did they function. We see that the periodic markets had more than one economical function. In the rural areas the periodic markets were both the places where the craftsman had sold their goods and the peasants had sold their surplus of product. The number of the visitors, who visit the periodic markets, were depending on how often the market was set up, what is the accessibility to it and how effective is the market. The number of the visitors of panegyris' could change by some factors. The most important factor was the geographical one. Naturally, it was easier to visit the festival, set up on the coast than to visit the one which set up inner areas. Although the panegyris' have economical aspect they also have the social aspect. So, they throw light on the social life of communities which they belong. DOKÖMAN's'&s