Kardiyak arrest sonrası terapötik hipotermi uygulanan yetişkin hastalarda hemşirelik bakım ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of nursing care needs in adult patients treated with therapeutic hypothermia after cardiac arrest
- Tez No: 717143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kardiyak Arrest Sonrası Terapötik Hipotermi Uygulanan Yetişkin Hastalarda Hemşirelik Bakım İhtiyaçlarının Belirlenmesi Bu araştırma, kardiyak arrest sonrası terapötik hipotermi uygulanan yetişkin hastalarda hemşirelik bakım ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma prospektif kohort tasarımında Temmuz 2020- Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan özel bir sağlık grubuna ait dört hastanenin üçüncü basamak genel yoğun bakım ünitelerinde gerçekleştirildi. Örneklem kapsamına kardiyak arrest sonrası normal ritme dönen ve terapötik hipotermi uygulanan 50 yetişkin hasta dahil edildi. Verilerin toplanması sırasında“Terapötik Hipotermi Hasta İzlem Formu”,“Davranışsal Ağrı Skalası”,“İtaki Düşme Riski Ölçeği”,“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”,“Oral Mukoz Memran Değerlendirme formu”kullanıldı. Araştırma kapsamında hastaların yaş ortalaması 59,18 (±15,64) olup, %82'si (n=41) erkektir. Hastalarda en sık kardiyak arrest gelişme nedenleri solunum arresti (%30; n=15) ve miyokard enfarktüsü (%30; n=15) olarak belirlendi. Kardiyak arrestin %62'sinin (n=31) hastane dışında gerçekleştiği ve resüsitasyon uygulama süresinin ortalama 19,54 dk.(±14,79) olduğu saptandı. Hastalarda en sık ele alınan mevcut hemşirelik tanıları; bozulmuş sözel iletişim, yutmada bozulma, hipotermi, etkisiz hava yolu açıklığı, gaz değişiminde bozulma olarak saptanırken potansiyel olarak en sık aspirasyon ve hipertermi riski hemşirelik tanıları ele alındı. Hastaların %80'inde basınç yaralanmasının oluştuğu tespit edildi. Araştırma kapsamında kardiyak arrest sonrası uygulanan terapötik hipotermiye yönelik mevcut ve potansiyel hemşirelik sorunları tanımlandı. Araştırma bulguları doğrultusunda, terapötik hipotermi uygulanan hastalar için takip çizelgelerinin ve bakım algoritmalarının oluşturulması, etkin ve etkili bakımının sürdürülebilmesi için oluşabilecek hemşirelik sorunlarına yönelik koruyucu önlemlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Determination of Nursing Care Needs in Adult Patients Treated with Therapeutic Hypothermia After Cardiac Arrest This study was conducted to determine the nursing care needs of adult patients who underwent therapeutic hypothermia after cardiac arrest.The research was carried out in the third level general intensive care units of four hospitals belonging to a private health group in Istanbul between July 2020 and December 2021 in a prospective cohort design. Fifty adult patients with normal rhythm after cardiac arrest and therapeutic hypothermia were included in the sample. Therapeutic Hypothermia Patient Follow Form, Behavioral Pain Scale, Itaki Fall Risk Scale, Braden Risk Assessment Scale, Oral Mucous Membrane Evaluation Form, were used during data collection. The mean age of the patients was 59.18 (±15.64 years) and 82% (n=41) were male. The because of cardiac arrest was respiratory arrest in 30% (n=15) and Myocardial infarction in 30% (n=15). 62% (n=31) of cardiac arrests occurred outside the hospital and the mean duration of CPR was 19.54 (±14.79) minutes has been determined. The most common current nursing diagnoses in the patients were hypothermia, ineffective airway patency, the most common risk diagnosis was aspiration risk and hyperthermia risk. During the application within the scope of the research, existing problems and potential problems were defined. As a result, it is recommended to create patient follow-up charts for the areas, to create care algorithms for these patients, and to take protective measures to prevent pressure injuries.